• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 Backlink Oluşturma Stratejisi

Backlink Oluşturma Stratejisi

Bir Link Oluşturma Stratejisi Geliştirirken Birçok Site Sahibi Neyi Unutur?

 

Çoğu web sitesi sahibi, SEO’nun trafiği artırdığının farkındadır. Sayfa başlıklarında, meta açıklamalarında ve içeriklerinde en alakalı anahtar kelimeleri kullanma kavramına aşinadırlar ve diğer web sitelerinin kendi sitelerine bağlanmasının Google’a kendi sitelerinin önemli olduğunu göstereceğini bilirler.

 

Ancak fark edemeyecekleri şey, iç bağlantı kullanımlarının, dış bağlantı kurma çabalarının potansiyelini en üst düzeye çıkarabileceğidir.

 

Durum neden böyle?

 

Harici bağlantı kurma SEO’nuzu kesinlikle iyileştirirken, sınırlamaları vardır. Ve dış bağlantının yetersiz kaldığı durumlarda, iç bağlantı, daha önce düşünmemiş olabileceğiniz bir şekilde yardımına gelebilir.

 

Sitenize Dış Bağlantıların Yararları ve Sınırlamaları (Geri Bağlantılar)

Backlinkle SEO‘nuzu Nasıl Geliştirir?

 

Google ve Bing’in kullandığı algoritmalar herkesle paylaşılmasa da, bir web sitesine sahip olan herkes, sitelerin sıralandığı temel yöntemi anlar. Botlar web sitenizi tarar ve yalnızca bağlantıları izleyerek bunu anlayabilir. Hangi sayfaların başkalarıyla ilişkili olduğunu inceleyerek site yapınızı öğrenirler ve nihayetinde sitenizin alakalı ve yetkili olup olmayacağını belirlerler.

 

Ancak, Google gibi bir arama motorunun sitenizin alaka düzeyiyle ilgili aldığı en önemli sinyallerden biri, diğer web sitelerinden ona işaret eden bağlantıların sayısıdır. Tanınmış ve saygın sitelerden sitenize işaret eden çok sayıda harici bağlantınız (geri bağlantılar olarak da bilinir) varsa, Google bunu kendi sitenizin kullanışlılığı ve yetkisi açısından üst sıralarda yer alması gerektiğinin kanıtı olarak görür.

 

Bu nedenle, bir web sitesi sahibi olarak, SEO çalışmalarınızın çoğu , yerleşik ve güvenilir sitelerden geri bağlantıları korumaya çalışmayı içermelidir .

 

Geri Bağlantıların Sınırlamaları

 

Web sitesi sahipleri, bağlantılarını güvence altına almak istedikleri sitelere değerli bir şey katarak geri bağlantı kazanmak için “kampanya” yaparlar. Diğer sitelerin hedef kitleleri için yararlı bulacağı kılavuzlar veya listeler yayınlayacaklar ve ardından bu diğer siteler bu katkıyı web sitenize bir bağlantıyla tanıyacaklar.

 

Bu uygulamanın tek dezavantajı, bu geri bağlantıların muhtemelen yalnızca ana sayfanıza işaret etmesidir. Bazı web siteleri, diğer sitelerin tanıtımıyla ilgili kuralları olduğundan ürün sayfalarınıza bağlantı vermez.

ilginizi çekebilir  Wordpress İçin Gerekli En İyi 10 Seo Eklentisi

 

Dolayısıyla, trafiğin web sitenizdeki diğer sayfalara gelmesini istiyorsanız, bunun gerçekleşmesi için başka bir yol bulmanız gerekir.

 

İç Bağlantılar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 

Bir iç bağlantı kendi web sitesinde biridir sitenizdeki başka bir sayfaya puan söyledi. Daha önce belirtildiği gibi, dahili bağlantının temel avantajlarından biri, botların sitenizin farklı sayfalarının içerik açısından birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamasına yardımcı olmasıdır.

 

Ancak dahili bağlantılar, sayfalarınızdan hangisinin en fazla ağırlığı taşıdığını da gösterir. Başka bir deyişle, sayfalar arasındaki bağlantılar sitenizin hiyerarşik yapısını gösterir. Bir sayfada diğer sayfalara göre onu gösteren daha fazla bağlantı varsa, en çok bağlantıya sahip sayfa, en önemli ve en çok değeri sunan sayfa olarak kabul edilir.

 

Üçüncü taraf sitelerden gelen geri bağlantılar genellikle bir sitenin ana sayfasına işaret ettiğinden, Google gibi bir arama motoru çoğunlukla ana sayfayı en fazla yetkiye sahip olan olarak tanıyacaktır. Ana sayfanız aynı zamanda çok sayıda dahili bağlantı görmek için doğal bir yerdir çünkü ziyaretçileri menüler ve kenar çubuğu bağlantıları aracılığıyla diğer sayfalara yönlendiriyorsunuz.

 

Öyleyse, ana sayfanızın en fazla harici bağlantıya sahip olacağı ve bu da onu web sitenizdeki en önemli sayfa haline getireceği varsayımıyla başlayalım. Ancak öz sermayenin sitenizdeki bir sayfadan başka bir sayfaya aktarıldığını biliyor muydunuz? En önemli sayfanız (ana sayfa) sitenizdeki dahili bağlantılarla diğer sayfalara bağlantı veriyorsa, bu diğer sayfalar da Google veya Bing tarafından yararlı ve alakalı olarak tanınacaktır.

 

Ancak bir pazarlamacı olarak, ürün veya hizmet sayfalarınıza dışarıdan, üçüncü taraf web sitelerinden de trafik çekmek isteyeceksiniz ve bu üçüncü taraf sitelerinin genellikle yalnızca ana sayfanıza bağlanacağını belirttik. Ürün ve hizmet sayfalarınızın arama motorlarında sıralanmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Cevap basit ama biraz çalışma gerektiriyor: Ürünlerinizden ve hizmetlerinizden bahseden blog gönderileri şeklinde içerik yazmanız gerekecek.

ilginizi çekebilir  Site Trafiğini Artırmanın 7 Yolu

 

Bağlantı Oluşturma Stratejinizin Etkinliğini Artırmak için Dahili Bağlantı Nasıl Kullanılır:

 

3 Adımlı Bir Süreç

 

Bu dahili bağlantı stratejisindeki ilk adım, sunduğunuz içeriğe değer verecek yüksek yetkili siteler için konuk blog yazıları yazmayı teklif etmektir.

 

Bu konuk blog gönderisine, kendi sitenizdeki bloglardan birine bağlantılar ekleyin.

 

Ürün veya hizmet sayfalarınıza dahili bağlantılar ekleyerek sitenizdeki blog gönderisini (misafir gönderisinde bağlantı verdiğiniz gönderi) güncelleyin.

 

Bu stratejiyi kullanarak, yalnızca Google’ın site yapınızı daha iyi anlamasına izin vererek SEO’nuza yardımcı olmakla kalmaz , aynı zamanda sitenize geri bağlantıdan gelen ziyaretçilerin sıralamak istediğiniz diğer sayfalara gitmesini sağlamanın bir yolunu bulursunuz. .

 

Bir örnekle açıklamak için, açık hava meraklıları için ürün satan bir şirket olduğunuzu varsayalım:

 

Açık hava macerası için seyahat paketleri satan bir siteye içerik sunmaya karar veriyorsunuz ve makaleniz, seyahat paketi sitesi ziyaretçilerinin alakalı ve yararlı bulacağı bilgileri içeriyor.

Bu makalede, kendi sitenizdeki alakalı bir blog gönderisine (örneğin, kamp yaparken güvende kalma hakkında bir makale) bağlantı veriyorsunuz.

 

Kampçıları güvende tutan, sattığınız araçların dahili bağlantılarını içerecek şekilde makalenize bağladığınız blogu güncelleyin.

 

Bu işlemi diğer sitelerle tekrarlayın, böylece blog yazılarınıza daha fazla ürün ve hizmet sayfası bağlantısı ekleyebilirsiniz.

 

Dahili Bağlama Stratejiniz için En İyi Uygulamalar

 

Takip Bağlantılarını Kullanın

 

Web sitesi sahipleri, alakalı olmayan bağlantıları Googlebot aramasından çıkarmak istediklerinde nofollow bağlantılarını kullanacaklardır. Nofollow olarak atfedilen bağlantı türlerinden bazıları, ücretli veya sponsorlu olanları ve spam içerikli bağlantılar içerebilen blog gönderilerine yapılan yorumları içerir.

 

Ancak, tarayıcıların kesinlikle dahili bağlantılarınızı izlemesini isteyeceksiniz çünkü bu, sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamalarına ve hangi sayfaların en değerli olduğunu bulmalarına yardımcı olacaktır.

 

Aynı Sayfada Çok Fazla Dahili Bağlantı Kullanmaktan Kaçının

ilginizi çekebilir  Wordpress Nedir

Sırf bir sayfaya dahili bağlantılar ekleme fırsatınız olduğu için , bu, bu bağlantılar gönderinizin konusuyla alakalı olsa bile, aşırıya kaçmanız gerektiği anlamına gelmez. Çok fazla bağlantı, sayfanın spam gibi görünmesine neden olur ve hem Google hem de okuyucularınız bu uygulamayı küçümser.

 

Anahtar Kelimeyi Bağlantı Metninizde Kullanın

Bağlantı metni, sayfanızdaki tıklanabilir bağlantıda görünen şeydir. Yukarıdaki dış mekan ürünleri şirketi örneğini kullanarak, yürüyüş botları için bir ürün sayfasına bağlantı içeren bir blog yazısı, bağlantıları için şuna benzeyen bağlantı metni kullanabilir:

 

“Engebeli arazide seyahat ederken, iyi destek ve kavrama sağlayabilecek uygun yürüyüş botlarına sahip olduğunuzdan emin olun.”

 

Bağlantı metninin “yürüyüş botları” anahtar kelimesini kullandığına, ancak bunu doğal bir şekilde yaptığına dikkat edin.

 

Yalnızca Alakalı Bağlantıları Dahil Edin

Bağlantılarınız yazılı içeriğiniz bağlamında bir anlam ifade etmiyorsa, bu sadece okuyucuların kafasını karıştırmaz, aynı zamanda sitenizin itibarını ve otoritesini de sorgulayabilir. Örneğin, kamp yerleriyle ilgili bir makalede, çok amaçlı bir kamp aracı için bir bağlantı görmek garip görünecektir.

 

Web Sitenizde Kırık Bağlantı Bulunmadığından Emin Olun

Bozuk bağlantılar SEO için kötüdür çünkü kullanıcı deneyimini düşürürler. Birisi bağlantınıza tıklayacak kadar ilgilendiğinde, daha fazlasını öğrenmekle çok ilgilendiğini belirtmiştir. Dolayısıyla, bağlantı hiçbir yere götürmezse, yararlı bir değer sağlamaz. Google bunu tanır, bu nedenle her bağlantının uygun bir hedefe yönlendirdiğinden emin olun.

 

Link Oluşturma Çabalarınızdan Daha Fazla Değer Alın

Bağlantı kurma, kesinlikle site optimizasyonunun en zorlu bileşenidir. Geri bağlantı istemek için en iyi siteyi bulmayı, onlara bir adım atmayı ve ardından bir yanıt duymayı beklemeyi içerir. Ancak, SEO sıralamanızı iyileştirmek için bu harici bağlantıları almanız gerekir .

 

Yukarıda özetlenen dahili bağlantı stratejisini kullanarak, geri bağlantılarınızın sizin tarafınızdan çok fazla çaba harcamadan daha sıkı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/