• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 E-ticaret SEO Başarısı İçin 8 Adım

E-ticaret SEO Başarısı İçin 8 Adım

 1. Web sitesi hatalarını düzeltin ve web sitesini optimize edin
 2. Doğru sayfa yapısı
 3. Doğru önceliklendirme (anahtar kelime analizi / mevcut durum analizi)
 4. SEO için en iyi 10 ürün sayfasını optimize edin
 5. SEO için en iyi 3 kategori sayfasını optimize edin
 6. Etki alanı otoritesini güçlendirin
 7. En iyi blog konusunu tanımlayın ve benzersiz içerik yazın
 8. İçeriği doğru şekilde pazarlayın

Başlamadan önce, e-ticarette arama motoru optimizasyonunun ne kadar önemli olduğunu size gösteren küçük bir bilgi:

Tüm çevrimiçi alışveriş yapanların% 76’sı dijital alışveriş turlarına bir Google aramasıyla başlıyor.

 • Çevrimiçi mağazanızdaki hataları düzeltir ve doğru sayfa yapısına dikkat edin. Bu şekilde başlangıç ​​içiniyi bir temel oluşturursunuz .
 • Bir anahtar kelime ve mevcut durum analizi ile,hangi ürünlerin ve kategorilerin sıralama başarısı için en büyük potansiyele sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • En büyük potansiyele sahip 10 ürünü ve 3 kategoriyiArtık bunları e-ticaret kontrol listelerimin yardımıyla optimize edebilirsiniz .
 • Site Otoritesini analiz etmek ve geri bağlantı profilini geliştirmek. Dolayısıyla, geri bağlantılar oluşturarak, genel sıralamanız da artar.
 • Ancak yapılacak en iyi şey, olağanüstü içeriğesahip organik olarak geri bağlantılar oluşturmaktır . Daha sonra son iki adımda bunu nasıl oluşturacağınızı ve pazarlayacağınızı öğreneceksiniz.

1. Web sitesi hatalarını düzeltin

SEO ürün sayfalarınızı optimize etmeden önce, temelin doğru olması gerekir.

Çevrimiçi mağazanız bu nedenle ciddi hatalardan arındırılmalıdır. Ek olarak, mobil kullanım için hız ve uygunluk optimize edilmelidir.

Site denetimi

Online olarak kendi tarafınızdaki hataları kolayca analiz edebilirsiniz. Sitechecker.pro tam da bunu yapmanızı sağlayan ücretsiz bir araçtır. Etki alanınızı ana sayfadaki arama çubuğuna girmeniz ve SEO aracının web sitenizi analiz etmesine izin vermeniz yeterlidir . Daha sonra sitenizdeki hatalar ve uyarılar hakkında ayrıntılı bilgi alacaksınız.

Yükleme süresini optimize edin

Web sitenizin yüklenme süresi bir başka önemli SEO sıralama faktörüdür. Bu etki kısmen dolaylıdır, çünkü daha hızlı bir mağaza daha iyi bir alışveriş deneyimi sunar ve dolayısıyla kullanıcı dostu olma özelliğini de artırır. Yine sitenizi analiz etmeli ve hataları düzeltmelisiniz.

Page Speed Testi Google’dan bunun için çok uygundur. Sayfanız ayrıca burada doğrudan çevrimiçi olarak analiz edilecek ve önceliklendirilmiş hataların bir listesi ve bunları nasıl düzeltebileceğinize ilişkin açıklamalar alacaksınız. Yine, önce en kötü hataları düzeltmek önemlidir. Hatalar ve uyarılar var. Hataları sadece başlangıçta ele alıyoruz.

Mobil optimizasyon

Akıllı telefonlar aracılığıyla daha fazla ziyaretçi geldikçe, mobil optimizasyon SEO sıralaması ve satış deneyimi için de aynı derecede önemlidir. Başka bir ücretsiz Google aracı olan Mobil Uyumluluk Testi’ni öneriyorum Burada da mağazanızı çevrimiçi olarak kolayca analiz edebilir ve hataları giderebilirsiniz.

2. Doğru sayfa yapısı

Sayfa yapısı, çevrimiçi mağazanızdaki sayfaları düzenleme ve düzenleme yolunuzdur. Bu önemli bir SEO kriteridir ve her web sitesini etkiler. E-ticarette ise en az iki kat daha önemlidir. Çünkü bir çevrimiçi mağazanın, bloglardan veya şirket web sitelerinden ortalama olarak önemli ölçüde daha fazla sayfası vardır. E-ticarette bu nedenle ziyaretçiler ve arama motorları için rahatlık sağlayan iyi bir sayfa yapısına sahip olmak daha da önemlidir.

Çevrimiçi e ticaret sayfası yapısının iki altın kuralı:

Kural 1: Basit ve ölçeklenebilir olmasını sağlayın

Kural 2: Her sayfayı ana sayfadan üç tıklama (veya daha az) tutun

Bu grafikte sayfa yapınızı nasıl tasarlamanız gerektiğini görebilirsiniz.

3. Doğru önceliklendirme – anahtar kelime analizi

Bir e ticaret mağazasının arama motoru optimizasyonu, hızlı bir şekilde 100 farklı ölçüme ulaşabilir. Bu nedenle, görevleri doğru bir şekilde önceliklendirmek ve en büyük sıralama faktörlerini doğrudan etkileyen önlemlerle başlamak önemlidir. Bu, özellikle birçok ürün ve kategori sayfasına sahip çevrimiçi mağazalar için büyük bir zorluktur.

Bu raporda, ana hedefinizin şu anda e ticaret mağazanıza daha fazla ziyaretçi çekmek ve böylece daha fazla sipariş oluşturmak olduğunu varsayıyorum.

Benim varsayımıma göre, SEO hedefi bu nedenle en önemli sayfaları optimize etmek ve mümkün olan en kısa sürede Google’da 1 numara olmaktır. Akılda bir hedef olması her zaman önemlidir. Kulağa bu kadar basit gelse bile.

Peki nasıl ve ne ile başlayalım?

Doğru hazırlık çalışması, arama motoru optimizasyonunun en iyisidir, bu yüzden artık bir anahtar kelime analizi yapıyoruz. Bu, sonraki tüm önlemleri doğru bir şekilde önceliklendirmenize yardımcı olacaktır. Çünkü sadece mantıklı olanı optimize etmek istiyoruz, potansiyeli var ve mağazanız için uygulanabilir.

Peki anahtar kelime analizi nedir?

Anahtar kelime analizi, e ticaret mağazanız için alakalı anahtar kelimelerin (arama terimleri) tanımı, araştırılması ve değerlendirilmesidir. Amaç, hedef kitlenizin teklifinizi aramak için kullanacağı terimleri belirlemektir. Bu nedenle, anahtar kelime analizi her zaman her SEO stratejisinin temelini oluşturur. Bizim durumumuzda, tüm olası anahtar kelimeleri analiz etmeyeceğiz. Yalnızca en iyi ürünleriniz ve en iyi kategorilerinizle ilgili anahtar kelimeler. Çünkü başlangıçta yalnızca bunları optimize edeceğiz.

Başlangıç ​​+ arka plan açıklaması

İlk adımda, ürünlerinizle ilgili bilgileri kendiniz toplamalısınız:

 • Şu anda en çok satanlarınız neler?
 • Hangi en çok satanlar en iyi kar marjına sahip?
 • En popüler kategoriler nelerdir?
 • Gelecekte en çok satan ürünler hangileri olmalı?

Şimdi şu anki ve gelecekteki en çok satanların ve en iyi kategorilerinizin bir listesine sahip olmalısınız. Artık ürününüzün ve kategori sayfalarınızın anahtar kelimelerinin analiz edilmesi ve filtrelenmesi gerekiyor. Bu durumda, anahtar kelime veya arama terimi, ürün veya kategorinin adı veya açıklamasıdır.

Ek olarak, mevcut sıralamalarınızın mevcut durumunu da kontrol etmeniz gerekir.

Peki, anahtar kelime analizi ile ne öğrenmek istiyoruz?

 • Arama motorlarında en çok hangi anahtar kelimeler aranır?
 • Zaten hangi anahtar kelimeler için sıralama yapıyorsunuz ve ne kadar iyi?
 • Hangi anahtar kelimelerin rekabeti düşüktür?

Bu verilere dayanarak, SEO başlangıcı için en iyi ürün ve kategori sayfalarımızdan hangilerinin olduğuna karar verebiliriz.

ilginizi çekebilir  Yeni Başlayanlar İçin Seo Başlangıç Rehberi

Şu şekilde önceliklendirilir:

 • Her şeyden önce, sıralaması iyi olan anahtar kelimelerle uğraşın, çünkü bu sizi en üst sıralara daha kolay ve hızlı bir şekilde götürecektir
 • Zaten yüksek bir arama hacmine sahip anahtar kelimeler
 • Düşük rekabete sahip anahtar kelimelerin kazanılması daha kolaydır.

Kendiniz bir anahtar kelime analizi yapın ve mevcut durumu tanımlayın

Artık analizle neyi öğrenmek istediğimizi ve nasıl öncelik verdiğimizi biliyorsunuz. Ek olarak, en iyi ürün ve kategori sayfalarınızın hangileri olduğunu zaten buldunuz. Bir sonraki adım, anahtar kelime analizini ve mevcut durumu tanımlamaktır.

Mevcut durumu tanımlayın

Halihazırda sıralamada iyi olan sayfaların Google’da daha iyi bir sıralama elde etmek için optimize edilmesi gerektiğini anlamak önemlidir.

Bu nedenle ilk adım her zaman mevcut sayfaları optimize etmek ve ancak o zaman yeni içerik üretmektir.

Sayfanızdaki anahtar kelimelerin mevcut sıralamalarını (arama motoru yerleşimleri) kendiniz kontrol edebilirsiniz. Bunun için çeşitli araçlar var.

Halihazırda Google’a hangi amaçla yerleştirildiğinizi şimdi öğrendiyseniz, bu anahtar kelimeleri analizinize dahil edebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi yapın

Anahtar kelime analizi için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını da kullanabilirsiniz. Piyasadaki en iyi ücretsiz araçlardan biridir. Bir seferde yalnızca 10 anahtar kelimeyi analiz edebilseniz de, yine de en çok satanların yalnızca küçük bir anahtar kelime analizi yaptığımız için, bu çok önemli değil.

Daha büyük bir anahtar kelime analizi planlıyorsanız veya birçok anahtar kelimeyi aynı anda analiz etmek istiyorsanız, ücretli SEO araçlarından başka yol yoktur. Örneğin, SEO Power Suite kullanıyoruz . Bu aracı yalnızca ayrıntılı anahtar kelime analizleri için önerebilirim. Çevrimiçi bir uygulama olmadığı için, burada diğer sağlayıcıların sunamayacağı birçok harika işlev kullanılabilir.

Artık anahtar kelimelerinizi Anahtar Kelime Planlayıcı’ya girmeniz yeterlidir, Sonuçları Göster düğmesine tıklayın ve aşağıdaki gibi bir değerlendirme alacaksınız.

Artık hangi anahtar kelimenin ne sıklıkla arandığını ve rekabetin ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz (ücretli araçlarla bu bilgiler genellikle daha kesindir). Ücretli araçlarla zorluk da belirlenebilir. Anahtar Kelime Planlayıcı’daki rekabet, yalnızca çok sayıda şirketin bu anahtar kelimelerle reklam verip vermediğini gösterir. Bununla birlikte, çoğu durumda bu anahtar kelimelerin de organik olarak güçlü olduğunu varsayabiliriz.

Ücretli SEO araçları bu nedenle hassas anahtar kelime analizleri için vazgeçilmezdir.

Bu durumda elbette “ayakkabı beyaz Nike” anahtar kelimesini seçerdim. Anahtar kelimelerin yalnızca ikisi dikkate değer bir aylık arama hacmine sahiptir. İkisinin de rekabeti aynı. Bu yüzden en yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeyi seçiyorum.

Rekabet aynı olmasaydı, zayıf bir dükkanla daha az rekabeti olan anahtar kelimeyi seçerdim; dükkan zaten belirli bir güce sahip olsaydı, daha zor olan anahtar kelimeyi seçerdim. Bu nedenle ideal anahtar kelime, yüksek arama hacmine ve az rekabete sahip bir anahtar kelimedir.

Mağazanızın gücüne “Etki Alanı Yetkilisi” denir. Daha sonra onları nasıl bulup güçlendirebileceğinizi açıklayacağım. Etki alanı otoriteniz ne kadar güçlü olursa, ağır anahtar kelimeler için sıralama yapmanız o kadar kolay olur.

Açılış sayfasının içeriğiyle uyumlu anahtar kelimeleri seçmek önemlidir. Bu nedenle, sayfanızın neyle ilgili olduğunu gerçekten açıklayan yalnızca bir anahtar kelime seçmelisiniz.

Ziyaretçilerin arama amacına uymayan bir sayfa asla organik olarak başarılı olmaz.

Arama niyetini nasıl anlarsınız? Anahtar kelimenizi Google’da arayın ve ilk beş sonucu kontrol edin. Bu sayfalar ne hakkında? Bu sayfalar o anahtar kelime için en iyi sonuçlarsa, içeriğin tam olarak ziyaretçinin aradığı şey olduğu ve dolayısıyla arama amacını yansıttığı sonucuna varabiliriz.

En iyi anahtar kelimeleri seçmek

Şimdi, sayfalarınızdan hangilerinin halihazırda iyi sıralandığını ve hangi anahtar kelimelerin e ticaret mağazanız için ilginç olduğunu öğrenmiş olmalısınız. En iyi sıralamayı ve aynı zamanda yüksek arama hacmine sahip olanları seçin. Ek olarak, hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmak istediğinize karar verdiniz. Bunlar, ürünlerinizle eşleşen, yüksek arama hacmine sahip ve arama niyetiyle eşleşen anahtar kelimelerdir.

Sıralaması iyi olan sayfaları optimize ederek başlayın.

Zaten 2-5 arası konumdaysanız, bir konumdaki artışın ziyaretçi sayısında önemli bir artışı tetikleyebileceğini unutmayın.

4. SEO için en iyi 10 ürün sayfasını optimize edin

Temel oluşturulmuştur, en iyi ürünler tanımlanmıştır. Zaten sıralamada iyi olan ürün sayfaları ve ardından yeni ürünlerle başlıyoruz. Bunlar artık SEO için kademeli olarak optimize ediliyor.

Bu e-ticaret kontrol listesi ile yeni metinler oluşturabilir veya mevcut metinleri genişletip optimize edebilirsiniz.

Aşağıdaki noktalar ürünlerinizi optimize etmenize yardımcı olacaktır. Açıklamaları olan 19 noktalı bir e-ticaret kontrol listesi olarak düşünün:

İçerik
Bugün bile kraldır. Bununla birlikte, bir ürün sayfasıyla, havalı ve anlamlı bir şekilde yazılmış bir metin yazmak oldukça zordur. Bu noktada, okuyucunuzun arama amacına uygunsa içeriğin iyi olduğunu anlamak önemlidir. Bir ürün söz konusu olduğunda ikna edilmek ve bilgilendirilmek istiyor. Küçük bir hikaye anlatmak kesinlikle zarar vermez. Artık tüm önemli bilgileri açıklamak ve metne eklemek önemlidir.

Çok bilgi
Arama motorları sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlamak ister. Arama motorları ne kadar çok bilgi bulursa, işlerini o kadar iyi yapabilir ve sayfanızı doğru zamanda görüntüleyebilirler.

İyi ve uzun metin
İyi bir ürün metninde en az 1000+ kelime bulunur
 , herkes bunu ölçü birimi olarak alabilir. Daha uzun metinler genellikle daha başarılıdır.

Mümkün olduğunca kişisel
Ürün metinleriniz ve hepsinden önemlisi en çok satanlarınız her zaman mümkün olduğunca kişisel olmalıdır . Elbette belirli standart cümleleri yeniden kullanabilirsiniz, ancak yalnızca uygunlarsa. Ancak içeriğin geri kalanı bireysel olmalıdır.

Tek tip yapı Ürün tanımlarınızı nasıl yapılandırabileceğiniz ve her zaman kullanabileceğinize dair tek tip bir yapı düşünün . Bunu kendiniz için kolaylaştırırsınız. Hep aynı prosedür.

Küçük paragraflar
Bir ürün metni bile okuyucu için kolay anlaşılır olmalıdır. Bu nedenle, hiçbir paragrafın 3-4 satırdan büyük olmadığından emin olun .

Metin “taranabilir” olmalıdır
En iyi ihtimalle, okuyucu metni gözden geçirebilmeli ve kabaca ne hakkında olduğunu söylemelidir . Bunu H2, H3 vb. Başlıklar ile ya da basitçe kalın cümleler ve vurgulanan kelimelerle başarıyoruz.

H1 başlığını ayarlayın
Hedef anahtar kelimenizin bir H1 başlığı
 olduğundan emin olun .

Basit cümleler
Metnin anlaşılması kolay olmalıdır. Gereksiz yere çok fazla teknik terim veya uzun cümleler kullanmamaya çalışın . Amacınız her zaman bir meslekten olmayan kişinin ürününüzü anlaması, ancak bir profesyonelin de ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri bulabilmesi olmalıdır.

Tablolar, listeler veya numaralandırmalar
Bilgileri tek bir yerde net bir şekilde sunmak için genellikle tablolar, listeler veya numaralandırmalar ürün sayfalarına çok uygundur.

Anahtar Kelime 3-5 kez kullanın
Anahtar kelimenizi 3-5 kez kullanın . Ancak metinle eşleşmelidir.

Eşanlamlılar kullanın
Metinde anahtar kelimenizin eş anlamlılarını kullanmaya çalışın
 . Bu aynı zamanda arama motoruna metnin neyle ilgili olduğu sinyallerini verir ve daha kolay bulunabilirsiniz.

Kısa url kullanın
Url kısa olsun ve anahtar kelime kullanmaya çalışın.

Dahili bağlantılar seti
Metninizde dahili bağlantılar ayarlayın. K
kendi ürün sayfanız, kendi bilgi sayfanız veya konuyla ilgili başka herhangi bir sayfa, dahili bağlantılar ayarlamalısınız. Bu şekilde e ticaret mağazanızdaki ilgili sayfalara dahili bağlantılar oluşturursunuz ve arama motorlarının sizi belirli alanlarda daha iyi sınıflandırmasına yardımcı olursunuz.

ilginizi çekebilir  E-Ticaret Seo Sorunları

Harici bağlantılar seti
Metninizde harici bağlantılar ayarlayın. 
Dış bağlantıların da benzer şekilde olumlu bir etkisi vardır. Ancak, her zaman doğrudan rakibinizin sayfasına bağlantı vermemeye dikkat edin. En iyi durumda, harici bir bağlantı konuyla ilgili bilgilendirici bir sayfaya gider. İşin iyi yanı, bağladığınız herkesten web sitenizde web sitenizden bahsetmesini isteyebilmenizdir. Bu şekilde bir geri bağlantı elde edersiniz ve etki alanı otoritenizi güçlendirirsiniz (sayfa gücü).

İncelemeler Al
Ürün incelemeleri
 bile önemli bir sıralama faktörüdür . Ancak dönüşümler için daha da önemlidirler . Çünkü neredeyse hiçbir önlem, ürünlerinize olumlu müşteri incelemelerinden daha fazla güven oluşturmaz. Buna göre, bunu aktif olarak tanıtmak için çabalarınızı yoğunlaştırmalı ve mağazanızda sunmalısınız.

Görsel kullanılması

Görseller doğru bir ürün açıklaması için de önemlidir. Ürünün güzel resimleri, bir şeyleri açıklayan grafikler ve ürünle ilgili videolar – ürün sayfanıza değer katabilecek ve ürününüzü daha kolay açıklayabilecek birçok medya var. İyi bir medya olmadan dönüşüm oranları , yani sipariş veren ziyaretçilerin oranı genellikle çok düşüktür. Her zaman doğru etiketlediğinizden emin olun. Anahtar kelimeniz uyuyorsa, onu da ekleyin. Temel olarak, isim sadece resimde görülebilenleri tanımlamalıdır.

Meta açıklamayı koruyun
Son olarak, ürün sayfanızın meta açıklamaları da elbette ayarlanmalıdır. Meta başlık ve meta açıklama, arama motorlarının bir arama sonucu görüntülendiğinde gördüğü metinlerdir. Anahtar kelimenizi başlığın ve açıklamanın başında olabildiğince kullanmaya çalışın. Bu şekilde, arama yapan kişi, açıklamanızın aradığını içerdiğini çabucak anlar. Meta açıklamalarınızın içeriğini tasarlamak için İnternette birçok ayrıntılı ve iyi blog yazısı bulabilirsiniz .

Harekete geçirici mesaj kullanın
Bir “ harekete geçirme ifadesi” , yani bir harekete geçirme ifadesi hiçbir metinde eksik olmamalıdır. Bu bir kez bir düğme şeklindedir (şimdi satın alın / şimdi sipariş edin), ancak metnin sonunda belirli bir işlem de istemelidir. Bu, örneğin bir haber bülteni kaydı veya bir yorum olabilir.

5. SEO için en iyi 3 kategori sayfasını optimize edin

Kategori düzeyindeki SEO başarılarınız da aynı derecede önemlidir ve bu nedenle çevrimiçi mağazanızın görünürlüğünü artırmak için önemli bir araçtır. Kategori düzeyinde metin söz konusu olduğunda, çoğu kişi kategori sayfasının tasarımını bozmadan içerik eklemeyi zor buluyor. Buradaki metin, sayfanın en önemli içeriği olan ürünlerden uzaklaşmamalıdır.

Kategori metni nereye yerleştirilmelidir?

Her şeyden önce : Okuyucunun sayfanın içeriğini bulmak için sayfanın en altına inmesi gerekmesi kullanıcı dostu değildir.

İyi bir olasılık ve ayrıca benim tavsiyem, metni kategori sayfasında iki yere yerleştirmektir.  İlk küçük giriş metni, bu kategorinin H1 başlığının en üstünde yer almaktadır.

Bu, ziyaretçinin bu kategoride neler bekleyebileceğine dair bir genel bakış ve ürünler hakkında bazı ilgili bilgiler verir. İlk pasajın sonunda, sayfanın sonuna, yani ürünlerin altına kaydıran bir bağlantı öneririm. Bu, “daha fazla bilgi” veya “okumaya devam et” gibi basit bir bağlantı olabilir.

Artık ürünlerinizin altına daha fazla içerik ekleme ve daha fazla ayrıntıya girme fırsatınız var.

Unutmayın, kategori sayfalarınız potansiyel bir müşterinin ziyaret ettiği ilk sayfa olabilir. Bu, bu sayfaya ikna etmek, teşvik etmek ve nihayetinde bir siparişe yol açmak için gerekli olan tüm unsurları da eklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Bir ürün sayfasının içeriği hakkında öğrendiğimiz her şey burada da geçerlidir.

E-ticaret kontrol listemizi tekrar uygulayın ve kategori sayfanız için SEO için optimize edilmiş içeriğinizi yazın.

E-ticaret kontrol listesi kısa versiyonu:

 1. İçerik kraldır
 2. Çok bilgi
 3. İyi ve uzun metin
 4. Mümkün olduğunca bireysel
 5. Düzgün yapı
 6. Küçük topuklu
 7. Metin “taranabilir” olmalıdır
 8. H1 başlığını ayarla
 9. Basit ifadeler
 10. Tablolar, listeler veya numaralandırmalar
 11. Anahtar kelimeyi 3-5 kez kullanın
 12. Eşanlamlılar kullanın
 13. URL’yi kısaltın
 14. Dahili bağlantıları ayarlayın
 15. Dış bağlantıları ayarla
 16. İnceleme alın
 17. Medya kullan
 18. Meta açıklamayı koru
 19. Harekete geçirici mesaj kullanın

Aşağıdakileri bir kategori sayfasında da kullanmalısınız

Grafik vurgular biçiminde en popüler ürün sayfalarınıza daha fazla dikkat çekin .

Kategorilerinizde çok fazla ürün varsa, en popüler ürünleri ilk önce onlara göstererek okuyucuya kolaylaştırın .

İyi bir resmin yanı sıra, her ürün önizlemesinde en az bir başlık, fiyat ve derecelendirme gösterilmelidir. Ayrıca, bir ürünün zaten kategori düzeyinde alışveriş sepetine yerleştirilebilmesi de bir avantajdır. Eğer varsa yeni ürünler veya mevcut indirimler , ürün önizleme göstermek.

Müşterileriniz için alışveriş deneyimini daha da kolaylaştırmak için filtreler uygulayın. Bu, özellikle birçok ürün sayfası olan mağazalarda önemlidir. Filtrelerle sonuçları sınırlandırmak mümkündür. Herkes kıyafet alışverişinden, ne zaman arama kriteri olarak beden ve renk seçebileceğinizi bilir.

Alışveriş sepeti her zaman görünür ve bulmak kolay olmalıdır.

Kategori metnin uzunluğu başında sadece önemlidir. Başlangıçta sadece kısa bir ön izleme (2-3 cümle) olmalıdır. Ürünlerin altındaki metin daha uzun olabilir.

6. Domain otoritesini güçlendirin

Etki alanı otoritesi, belirli bir anahtar kelime için bir sayfanın ne kadar iyi sıralanacağını tahmin eden bir ölçümdür. Bir sayfanın etki alanı otoritesi ne kadar yüksekse, belirli anahtar kelimeler (arama terimleri) için o kadar iyi ve kolay sıralanır.

Bununla birlikte, düşük etki alanı otoritesine sahip bir sayfanın rekabet gücü yüksek anahtar kelimeler için zor zamanlar sıralaması olacaktır. Özellikle bu rekabet sitenizden daha yüksek bir etki alanı yetkisine sahipse. Ve yüksek etki alanı otoritesine sahip bir sayfa, yalnızca belirli anahtar kelimeler için daha üst sıralarda değil, aynı zamanda daha az çabayla da sıralanacaktır.

Örneğin, çevrimiçi mağazanızın ana sayfasını “kuaför dükkanı / köpek dükkanı” gibi belirli bir arama terimi için sıralamak söz konusu olduğunda bu önemlidir. Ana sayfanıza çok fazla içerik koyamayacağınız için, daha az metinle zor anahtar kelimeleri sıralamak için yüksek bir etki alanı yetkisine sahip olmak önemlidir.

Unutmayın:
SEO faaliyetlerinizi etki alanı otoritenize göre uyarlayın. 
Hala düşük bir etki alanı otoriteniz varsa, önce az zorluk ve az rekabet içeren anahtar kelimeler için sıralama yapmaya çalışmalısınız. Zaman içinde etki alanı otoritenizi artırmayı başarırsanız, zor anahtar kelimelere saldırmaya başlayabilirsiniz.

Etki alanı otoritenizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bu en önemli sorulardan biridir ve aşağıda size bu karmaşık konulara ışık tutacak birkaç ipucu vereceğim.

1. Rekabeti belirleyin

Etki alanı otoritenizi oluşturmaya başladığınızda en önemli şeylerden biri rakiplerinizi belirlemektir. Böylece kendinizi doğru çevrimiçi mağazalarla karşılaştırdığınızdan emin olabilirsiniz.

Rakiplerinizin kim olduğunu bilmiyorsanız, bulmak kolaydır. Belirli bir anahtar kelime için SERPS’i (arama motoru sonuçlarını) analiz etmek için bir SEO aracı kullanın . Bu şekilde, bu anahtar kelime için başka hangi sayfaların da sıralandığını ve dolayısıyla sizin rekabetiniz olduğunu görebilirsiniz.

Uygun bir araca sahip değilseniz, genel mağaza anahtar kelimenizi google’da arayabilirsiniz. Örneğin: “Köpek Maması Mağazası”.

İlk sonuçlar, bu anahtar kelime için en iyi rakiplerinizdir. Tarayıcınızda gizli bir pencere açmanız en iyisidir, böylece sonuç önceki aramalarınızdan etkilenmez. En iyi rakiplerinizi belirledikten sonra, çevrimiçi mağazalarınızı sizinkilerle karşılaştırın. Mağazalarınızın boyutunu, içeriğini ve etki alanı otoritesini kontrol edin. Şimdi mağazanızın bu alanlarda benzer şekilde kurulduğundan emin olun.

2. Bağlantıları analiz edin

Backlink profilinizde ne kadar çok takip bağlantısı varsa o kadar iyidir. Takip edilmeyen bağlantılar ise SEO sıralamanızı etkilemediği için daha düşük derecelendirilir. Etki alanı otoritenizi geliştirmek istiyorsanız, sağlıklı bir bağlantı profiline sahip olmak önemlidir. Bağlantı profiliniz, çevrimiçi mağazanıza atıfta bulunan bağlantılardan oluşur.

ilginizi çekebilir  Wordpress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Şüpheli sitelerden gelen herhangi bir bağlantı, etki alanı yetkinizi zayıflatacaktır. Bu nedenle, bu bağlantıların kaldırılmasına özen göstermek önemlidir.

 1. Bağlantıları kendi kendine çeken harika içerik

Çok sayıda takip bağlantısı kazanmak istiyorsanız, iyi içeriğin etrafında hiçbir yol yoktur. Çünkü yalnızca gerçekten iyi içerik okuyucular tarafından paylaşılır ve diğer web sitelerine bağlanır. Hangi konular için içerik yazmanız gerektiğini kendiniz nasıl öğrenebilirsiniz, size daha sonra şu bölümde göstereceğim: “En iyi blog konularını tanımlayın ve bireysel içerik yazın.”

 1. En iyi sayfalarınızın durumunu kontrol edin

En önemli sayfalarınızın etkinleştirildiğinden ve erişilebilir olduğundan emin olun. Çevrimiçi mağazanızda geri bağlantıları olan sayfalar varsa, bu sayfalara hala ulaşılabildiğinden emin olun. Durum böyle değilse, hatayı düzeltmeli veya daha alakalı ve aktif bir sayfaya yönlendirmelisiniz. Diğer, ancak daha karmaşık bir seçenek, sizi bağlayan sitelerle iletişim kurmak ve onlardan bağlantıyı mevcut bağlantıyla değiştirmelerini istemektir.

5. Backlink inşası olarak da bilinen klasik bağlantı kurma

Bağlantı kurma, basitçe geri bağlantı oluşturmak anlamına gelir. Bu, çevrimiçi mağazanıza bağlanan harici sitelerden olabildiğince çok bağlantı anlamına gelir. Mümkün olduğunca çok sayıda değerli geri bağlantı alırsanız, bunun etki alanı otoriteniz üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Geri bağlantı almanın, misafir ilanı veya takas anlaşmaları gibi birkaç yolu vardır. Bağlantı kurma çok çeşitli yönlere sahip olduğundan, şimdi daha ayrıntılı olarak girmeyeceğim. Ama yine de benden bir ipucu alacaksın.

Profesyonel ipucu:

Tüm içeriğinize harici bağlantılar ekleyin. Bağlantı için önceden ödeme yapmış olduğunuzdan, bu sayfalardan kolayca takas işlemi isteyebilirsiniz.

Daha sonra bağladığınız sayfaya yazabilir ve onu blog yazınızda bağladığınızı belirtebilir ve sayfanızda bahsetmesini isteyebilirsiniz.

Bu bağlantılardan herhangi birini ziyaret eden ziyaretçileri kaybetmekten korkmayın. Artık büyük ve uzun vadeli düşünmelisiniz. Çünkü birkaç okuyucu kaybedebilirsiniz, ancak genel olarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekeceksiniz. Yani yeni büyük pastanın sadece küçük bir kısmını kaybedersiniz.

7. En iyi blog konusunu tanımlayın ve bireysel içerik yazın

Bir web sitesine yönlendiren geri bağlantıların miktarı ve kalitesinin, arama motorları için en önemli olmasa da sıralama faktörü olduğu bir sır değil. Aynı şey elbette çevrimiçi mağazalar için de geçerlidir. Şimdi şu soru ortaya çıkıyor: Birinin sadece ürün ve kategori sayfalarından oluşan mağazanızla bağlantı kurmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Kısa cevap: Bunu kimsenin yapmasını zorlaştıracaksın!

İnsanlar katma değer sunan sayfalara bağlantı vermek ister. Sizin tarafınızda katma değer olmadan, geri bağlantı kazanmak çok zor ve zaman alıcı olacaktır.

İşin iyi yanı, çevrimiçi mağazalar da katma değeri yüksek içerik yayınlayabilir. İçeriğiniz geri bağlantı kazanırsa, çevrimiçi mağazanızın etki alanı yetkisi artar. Daha yüksek bir etki alanı otoritesi ile ürün ve kategori sayfalarınızın sıralaması (arama motoru yerleşimi) otomatik olarak artacaktır.

Blog konusunu analiz edin ve tanımlayın

Artık kendi başına backlink oluşturacak yüksek kaliteli bir blog yazısı yazmanız gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi size doğru anahtar kelimeyi nasıl seçeceğinizi ve okumaya değer bir blog makalesini nasıl yazacağınızı göstereceğim!

Blog konusu anahtar kelime analizi

Bu makalenin ilk noktasında daha önce gösterildiği gibi, kısa bir anahtar kelime analizinin zamanı geldi. Bu sefer bir blog yazısı yazmak için uygun bir anahtar kelime arıyorsunuz.

Beyin fırtınası ve araştırma

İyi bir konu bulmak için kısa bir beyin fırtınası seansı gereklidir:

 • Uzman konularınız neler? Hakkında en çok ne biliyorsun
 • Sektörünüzde şu anda önemli olan nedir?
 • E ticaret mağazanızın ziyaretçileri hangi bilgilere ihtiyaç duyabilir? (Örneğin, bir dikiş makinesi dükkanı belirli dikiş teknikleri hakkında bir blog yazısı yazabilir, bir köpek aksesuarları mağazası farklı köpek beslenme türleri hakkında bir blog yazısı yazabilir)

Araştırma:

 • Mağazanızda hangi ürünler satılıyor?
 • Hedef grubunuz hangi konularla ilgileniyor?
 • Yarışmanız ne hakkında yazıyor?

Anahtar kelime analizi

Artık blog makaleniz için olası konuların bir listesine sahip olmalısınız.

Bu konular veya anahtar kelimeler artık bir SEO aracıyla analiz edilmelidir.

Bunları şuna göre tekrar sıralıyoruz:

 • Üst sıralara daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaştıkları için halihazırda iyi sıraladığınız anahtar kelimeler
 • Zaten yüksek bir arama hacmine sahip anahtar kelimeler
 • Düşük rekabete sahip anahtar kelimelerin kazanılması daha kolaydır

Nihayet bir anahtar kelimeye karar vermeden önce, ilk 3’ünüzü Google Trendler ile analiz edebilirsiniz . Google Trends, size bir anahtar kelimenin son birkaç yıl içindeki popülerliğinin gelişimini gösterir. Bu şekilde, şu anda hala popülerlik kazanan bir konu olup olmadığını veya bu konunun zamanla alaka düzeyini kaybedip kaybetmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.

Blog makale araştırması

Bir Anahtar Kelimede 1 Numaraya Ulaşmanın En Kolay Yolu Nedir? Şu anda en iyisi olanlardan daha iyisini yapın!

Bu elbette çok basit bir şekilde açıklanmıştır. Elbette alan yetkiniz ve sitenin teknik optimizasyonu gibi hususlar da vardır.

Ancak, bunlar rakiplerinizle aynı seviyedeyse, bu basit açıklama geçerlidir.

Bu nedenle, iyi bir blog makalesi kapsamlı araştırma ve beyin fırtınası ile başlar:

 1. Anahtar kelimeniz için en iyi rakiplerin blog makalelerini analiz edin.
 2. Makalenizde de kullanmanız gereken konuları toplayın.
 3. Makalede eksik olan kendi konularınızı düşünün.
 4. Diğer makalelerin arasından sıyrılmaya çalışın. (Örnek: Diğer tüm makaleler bilgi veriyorsa, bilgi verebilir ve ek ipuçları verebilirsiniz. / Diğer tüm makaleler ipuçları veriyorsa, ipuçlarını ve bunları nasıl uygulayacağınıza dair talimatlar verin). Araştırmanızı yaparken bunu unutmayın, çünkü araştırma makalenizin temelidir.

Topladığınız konulardan, artık blog makaleniz için bir yapı tanımlayabilirsiniz.

İçerik yazarken bunları da aklınızda bulundurmalısınız:

 • Uzun 14+ kelime başlığı en çok başarıya sahiptir
 • En popüler başlıklar kılavuzlar, listeler ve kılavuzlardır
 • 3000’den fazla kelime içeriği en büyük başarıya sahiptir
 • Listeli makaleler daha başarılı
 • Başlık ve giriş daha fazlasını istemenizi sağlamalıdır
 • İyi bir blog makalesi için birçok medya önemlidir

Ve işte benden iki kişisel ipucu daha:

 1. Gerçekten iyi ve uzun bir blog yazısı çok zaman alır.

Metninizin gözünüzde mükemmel olması için gereken tüm zamanı ayırın. Sonlara doğru yorucu olabilir, ancak hedefinizi asla gözden kaçırmayın.

Google’da 1 numara olmak istiyorsunuz! Bunu ancak bir konu hakkında en iyi makaleyi yazarsanız yapabilirsiniz – ve bu zaman alır!

“6 saat içinde bir blog yazısı yaz” gibi özellikler bana göre bir anlam ifade etmiyor. Sonra metin yazmak için sadece metinler yazarsınız.

 1. Blog makaleniz için yüksek standartlara sahip olun

Gerçekçi ol. Blog makaleniz rekabeti ölçebilir mi?

8. İçeriği doğru şekilde pazarlayın

Blog yayınınıza ek bir SEO desteği vermek için, doğru şekilde reklam vermenizi tavsiye ederim. Gerçekten başarıya ulaşmak istiyorsanız, sadece bir blog makalesi yazmak ve sıralanmasını ve ziyaret edilmesini beklemek yeterli değildir.

Çünkü sosyal medyanın SEO başarınız üzerinde dolaylı bir etkisi vardır. Doğru hedef kitleye gösterilen içerik, uzun sayfa ziyaretlerine ve etkileşimlere yol açar. Sitenize ek bir SEO desteği verebilecek olan tam da bu olumlu sinyallerdir.

 

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
WordPress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Müşterilerinizin ilgisini çekmek için bir site oluştururken, aslında onlarla etkileşimde bulunabilmesini istersiniz. Elbette, ilgi çekici kelimeler, güzel resimler ve eğlenceli...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/