• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 E-Ticaret Seo Sorunları

E-Ticaret Seo Sorunları

Çalıştığım E-ticaret hedefli SEO süreçlerinin çok yüksek bir payında ve boyuttan, ürün türlerinden veya CMS’den bağımsız olarak, aralarında paylaşılan ve kapasitelerine zarar veren çok yaygın teknik ve içerikle ilgili arama optimizasyonu sorunlarının bir listesi var anlamlı alakalı sorguları için önemsiz olmayan bir şekilde etkili bir şekilde sıralama.

Bunları gözden geçirelim, nasıl olduklarını ve en önemlisi nasıl düzeltileceğini görelim:

Kötü Bağlantılı Alt Kategoriler, Yönlü Sayfalar ve Arama Talebi Olan Ürünler

Engellenmesi veya Noindex’in Taranması ve Alt Kategorilerin ve Yönlü Sayfaların Arama Talebi ile Dizine Alınması Demektir

Site kategorilerini / alt kategorileri / faset Sayfalarını bozan Dahili Arama Sonuçlarını İndekslemek İçin

Çok az, benzersiz olmayan, farklılaştırılmış içeriğe sahip kategori ve alt kategori sayfaları

Dizine girmeyen ve / veya birbirini parçalamayan çok az, benzersiz olmayan içeriğe sahip ürün sayfaları

Envanter aşamasına göre hataları veya tutarsız durumları döndüren Son Derece Dinamik Ürün Sayfaları

1. Kötü Bağlantılı Alt Kategoriler, Yönlü Sayfalar ve Arama Talebi Olan Ürünler

E-Ticaret mağazanızdan, Web yapısında bulundukları yerden bağımsız olarak dizine eklenmesi ve sıralanması amaçlanan tüm sayfaların, arama motorları tarafından bulunabilmeleri ve özellikle iç bağlantı popülerliği alabilmeleri için etkili bir şekilde bağlanmasını istiyorsunuz. önemsiz olmayan arama hacmine sahip ve rekabetçi olan sorguları hedefleyen kategori / bölüm / ürün sayfalarıdır: daha belirgin bir şekilde bağlanmaları için önceliklendirilmeleri gerekir.

E-Ticaret mağazanız küçük değilse, bunu site tarama bütçenizi boşa harcamadan yapmak, dizine eklenmesi ve sıralanması gereken sayfaların her zaman güncellenir güncellenmez taranmasını sağlamak istersiniz. Gerçekten dizine eklenmesi veya sıralanması amaçlanmayan ve dahili olarak bağlanmamış veya XML site haritalarına dahil edilmemiş diğer URL’lere atıfta bulunarak sınırlara ulaşılması nedeniyle site taramanızı dışarıda bıraktı.

Maalesef, alt kategorilerini, özellikli sayfalarını veya dizine eklenmesi ve sıralanması amaçlanan ürün URL’lerini, bazı durumlarda önemsiz olmayan bir arama talebi olan (ve yeterli ürün tedariği) ve buna göre öncelik verilmelidir.

Bu, farklı senaryolarda gerçekleşir; en önemli senaryolardan biri, ilerideki ikinci düzey kategorileri için taranamayan JS tabanlı gezinmeye dayanan Web platformları veya tüm yönlere bağlantı verirken.

JavaScript etkinleştirilmeden farklı türdeki sayfalara göz atarak ( Chrome’un Web Geliştirici uzantısını kullanabilirsiniz ) ve bu olmadan gezinmenin ne kadarının kesildiğini görerek bu sorunu hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz :

Hem mobil hem de masaüstünde işlenmiş DOM ile ham HTML arasında neyin gösterildiğini ücretsiz olarak iki kez kontrol edin, iPullrank’ın Parito aracı ile farklı sürümler arasındaki kodu kolayca karşılaştırarak farklılıkları belirleyin. Burada ayrıca, bu bağlantıların istemci tarafında oluşturulmuş JS aracılığıyla <a href> etiketleri kullanılırken uygulanıp uygulanmadığını belirleyebilir, bu da onları taranamaz hale getirir.

Boşlukları belirlerseniz ve istemci tarafında oluşturulmuş JS’ye dayanan tüm bağlantıların tam olarak hangileri olduğunu ve bunların nasıl uygulandığını anlamak için daha derine inmeniz gerekirse, Sitebulb’un size herhangi bir sayfanın bağlantı sayısını ve bunların Ham HTML’de bulunursa veya oluşturulmuş veya oluşturulmuşsa değiştirilmişse, dahili veya harici sayfalara gidiyorlarsa, her birinde kullanılan URL’lerin listesi ve bağlantı metni ile yeniden oluşturulur.

Sitenin farklı sayfa türlerini doğrulamanın yanı sıra, önemsiz olmayan boşluklar bulunduğunda, ayrılmadığınızdan emin olmak için yanıtta bulunan dahili bağlantılar ile oluşturulan HTML’yi karşılaştırmak için tam bir tarama yapmanız şiddetle tavsiye edilir. önemli bir şey yok. Bu, JS etkinken tarama yaparken Sitebulb gibi bazı SEO tarayıcıları tarafından varsayılan olarak sağlanır, ancak bunlardan birine erişiminiz yoksa, sitenin tüm farklı düzeylerini tespit etmek için her zaman JS etkinken diğeri olmadan bir tarama yapabilirsiniz. farklılıklar ile.

İstemci tarafında oluşturulmuş JS’ye dayanan bağlantıların hangileri olduğunu ve taranabilir olup olmadıklarını belirledikten sonra, Google Arama Konsolundaki URL inceleme aracını veya alternatif olarak, olabilecek şekilde Mobil Uyumluluk Testi’ni kullanarak bunların nasıl oluşturulduğunu doğrulayın . Google’ın JS’ye bağımlı bağlantıları (ve içeriği) etkili bir şekilde oluşturmasına da izin vermeyen zaman aşımları, kaynak engelleme sorunları vb.

Önemli kategorilere / alt kategorilere / façetlere / ürün URL’lerine zayıf bir şekilde bağlanmasına neden olan diğer bir yaygın senaryo, tıklamalarını izlemek amacıyla gezinme bağlantılarına parametreler ekleme uygulamasıdır ve bu, gezinme bağlantılarının kanonik olmayan URL’lere gitmesine neden olur. Aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi sayfaların sürümleri.

Bu uygulama aynı zamanda, “uygun kanonik etikete sahip alternatif sayfa” olarak kategorize edilen Google dizininden çok yüksek bir taranan ancak hariç tutulan URL’lerin oranına sahip olmanın olağan suçlularından biridir.

Kapsam Raporunda yer alan parametrelere sahip örnek URL’leri bu nedenle hariç tutulan URL inceleme özelliğini kullanarak iki kez kontrol edebilirsiniz; burada Google tarafından seçilen standart URL’nin belirttiğiniz parametre olmadan aynı URL olup olmadığını görebilirsiniz ve bir dahili bağlantılarınızı etiketleyerek oluşturduğunuz gezinme ve XML site haritalarının içinden bu kanonik olmayan URL sürümüne bağlantı vermekten / bunlara atıfta bulunmaktan kaçının.

Sitenizi kendi SEO tarayıcınızla tarayarak bu sorundan muzdarip olup olmadığınızı kolayca kontrol edebilir ve farklı sayfa türlerini bölümlere ayırabilir, her türden taranan URL’lerin kaçının dizine eklenebilir olup olmadığını ve bunların eksikliğinin nedenini doğrulayabilirsiniz. dizine eklenebilirlik: Başkalarına standartlaştırılmışsa, indekslenmemişse, vb. ve bu standartlaştırılmış URL sürümlerinin sitenin içinden bağlandığı yerden..

E-Ticaret mağaza gezintinizin, alt kategorilere / unsurlara / ürün sayfalarına başvurmak için taranamayan / oluşturulmayan bağlantılara dayandığını fark ederseniz, gezinmenin taranabilir bağlantıları kullanacak şekilde güncellendiğinden / değiştirildiğinden emin olmak için uygulamalarını güncellemeniz önemlidir. ideal olarak, Google’ın istemci tarafı JS’yi oluşturma kapasitesine dayanmayan ve sunucu tarafında oluşturulan bağlantılar.

Benzer bir şey, bu sayfaların kanonik olmayan URL sürümlerine bağlantı verdiğini fark ederseniz, bunu standart olanlar için yapmaya başlamak, etkinliklerini izlemek için parametrelerin kullanımını burada açıklanan yöntemlerle değiştirerek önemlidir .

Bazen bu, teknik kaynaklar / esneklik nedeniyle ihtiyaç duyduğunuz kadar hızlı yapılamaz, bu durumda, sitenizin organik arama trafiği için zaten önemli olan alanları / sayfaları düzeltmeye öncelik vermek önemlidir. daha fazla arama potansiyeline sahip olanların yanı sıra doğru şekilde bağlanmışlarsa.

ilginizi çekebilir  Neden Seo Ajansı İle Çalışmalısınız

Bu “zayıf bağlantılı” dizine eklenebilir sayfaları belirlemek için daha fazla bağlantıya öncelik vermek için, SEO tarayıcınızı organik arama trafiği verilerini de entegre ederek kullanabilirsiniz. Birçok SEO tarayıcısı, Google Analytics ve Search Console verileriyle entegre olacak ve Ryte’ın yapmanıza izin verdiği gibi, daha az dahili bağlantıyla halihazırda önemsiz olmayan trafiği çeken bu dizine eklenebilir sayfaları görmenize olanak tanıyacak ve ayrıca ” her sayfanın ana sayfası ”.

Ayrıca, örneğin sayfalarınızda dizine eklenebilirlik, dahili bağlantı verileri ve içerik optimizasyonu (SEO tarayıcınız aracılığıyla) gibi hiçbir şeyi dışarıda bırakmamak için daha fazla veri kaynağı bir araya getirerek kendi “dahili bağlantı analiz sayfanızı” oluşturabilirsiniz. URL başına (SEMrush / Sistrix / Ahrefs aracılığıyla bulabileceğiniz sorgu ve konum), tıklamalar ve TO (Google Arama Konsolu aracılığıyla) ve geri bağlantılar (SEMrush / Sistrix / Ahrefs / Search Console aracılığıyla) onlarla başlamak için size en yüksek fırsatları sağlar.

2. Engellenmesi veya Noindex’in Taranması ve Arama Talebi ile alt kategorileri ve özellikli Sayfaları Dizine Eklenmesi

Çok nadir olmayan bir başka e-ticaret sorunu, taranmış alt kategorileri ve arama talebi olan sayfaların taranması… engellenecek olanları bulmaktır. Bu, çoğu durumda Web yapısının belirli türlerine veya düzeylerine varsayılan olarak ayarlanan kurallar nedeniyle oluşur; örneğin, 2. düzey alt kategoriler altındaki tüm URL’lere izin verilmez.

Bu “genel taranabilirlik kuralları” ile ilgili sorun, bu sayfaların çoğunun sahip olduğu, çok geniş olan üst kategorileri tarafından karşılanmayan ve ürün sayfalarının çok özel olduğu arama talebini dikkate almamalarıdır. rütbe alırlarsa, en iyi pozisyonlarda sıralama yapmadan birbirlerini yamyamlık yaparlar.

Örneğin, “gül altın alyanslar”, genellikle bir renk façeta sayfası tarafından hedeflenecek bir sorgu olmasına rağmen, önemsiz olmayan bir arama hacmine sahiptir, ancak bu durumda dizine eklemek ve sıralamak önemlidir. Bununla birlikte, E-Ticaret bir kuyumcuda oluşturulan yüzlü sayfanın yalnızca kadınlar için düğün bantları için ana, birinci düzey kategori sayfasına nasıl standartlaştırıldığını, aynı zamanda robots.txt aracılığıyla tüm bu türlere izin verilmemesiyle engellendiğini de görebiliriz.

Bu, ana kategorilere sahip alt kategoriler / yönler arasındaki yamyamlaşma sorunlarından kaçınmak için E-Ticaret mağazalarda alışılmadık bir durum değildir, ancak bu alt kategorilerin / yönlerin birçoğunun aslında çok geniş ebeveyn tarafından yerine getirilemeyecek sorguları hedeflediğini dikkate almak önemlidir. kategoriler ve çok özel ürün URL’leri.

Örneğin, “Esem Sport Ayakkabıları” terimi, erkekler için bu model ve markanın birçok siyah şovu olduğundan, bir model sayfası tarafından daha iyi hedeflenebilecek terimlerden biridir. yalnızca tek bir çifti içeren bir ürün URL’si.

Bununla birlikte, onlar için çok geniş sorgular için ürün URL’leri sıralaması (genellikle en iyi konumlarda olmasa da) bulmak alışılmadık bir durum değildir, bunun yerine özellikler / alt kategorilere göre sıralanması gerekir. Sorun, bu ürün URL’lerinin birbirlerini yamyamlaştırması (aynı özelliklere sahip birçok ürün olduğu için) ve kısa bir yaşam döngüsüne sahip olması, yani URL’lerinin birkaç ay sonra kaybolma eğiliminde olacağı ve sıralanamayacağı daha iyi bağlantılı bir alt kategori veya faset sayfasının yapabileceği gibi tutarlı bir şekilde.

Bu sorunu çözmenin yolu, arama taleplerini ve arzlarını dikkate alarak alt kategorileri ve yönleri taranabilirliği ve dizine eklenebilirliği yapılandırmaktır:

Talep: Alt kategori / faset ürünleri, hedeflemeye değer önemsiz olmayan arama hacmine sahip mi?

Tedarik: Alt kategoride / bölümde, kullanıcı ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar spesifik ürün var mı?

Her ikisinin de dizine eklemeye başlaması ve taranmalarına izin vermesi ve buna göre dahili olarak bunlara bağlanması için bir minimum belirleyin, böylece kolayca bulunabilirler ve iç bağlantı popülerliğini tutarlı bir şekilde onlara da aktarabilirler.

3. Site kategorilerini / alt kategorileri / faset Sayfalarını bozan Dahili Arama Sonuçlarını İndekslemek için

Ayrıca, Google’ın robots.txt spesifikasyonunda “Siz robots.txt dosyasını web sayfalarınızı Google Arama sonuçlarından gizlemek için bir araç olarak kullanmamalıdır. Bunun nedeni, diğer sayfalar açıklayıcı metinle sayfanıza işaret ederse, sayfanızın yine de sayfayı ziyaret etmeden dizine eklenebilmesidir. Sayfanızı arama sonuçlarından engellemek istiyorsanız, şifre koruması veya noindex yönergesi gibi başka bir yöntem kullanın. “

Bu nedenle, bir SEO denetimi yaparken temel doğrulamalardan biri, herhangi bir dahili arama sonucu URL’sinin dizine eklenip eklenmediğini görmek için “site:” operatörü ile arama yapmak olmalıdır:

… Ayrıca dahili arama sonuçları URL’lerinin robots.txt aracılığıyla engellenip engellenmediğini kontrol etmenin yanı sıra (bunun için Google Arama Konsolu robots.txt doğrulayıcısını veya TechnicalSEO.com birini kullanabilirsiniz ).

Başka bir doğrulama da SEMrush / Sistrix / Ahrefs’te dahili arama URL’lerini ve bunların herhangi bir sıralama getirip getirmediğini ve bunların tutmanın anlamlı olup olmadığını (ve 301-ilgili kategoriye / alt -yerine onları hedeflemesi gereken kategori / faset sayfaları)… veya spam ise ve hemen noindexlenmeleri gerekir!

Diğer durumlarda, bu, Web sitesi yapısı ve kategorilendirme sistemi, dizine eklenebilir sayfaların alakalı ve önemli sorguları hedeflemesine izin vermediğinde, belirli kurallarla kasıtlı olarak yapılır, ancak katı bir soru yoksa kolayca kontrolden çıkabilir. kurallar, çünkü yalnızca dahili arama sonuçları sayfalarını endekslediğinizden emin olmak için dikkate alınması gereken çok sayıda farklı senaryo olduğundan …

Are henüz zaten endeksli (ya endeksli olması gerektiği) kategoriler / alt kategoriler / yönleriyle sayfalar tarafından hedeflenen değil

En az ilgili ürüne sahip (tedarik)

Yeterli arama hacmine sahip ürünleri tanımlayan alakalı sorguları hedefleyin (talep)

Ek olarak, bu sayfaların yetim kalmamasını ve sitenin ilgili gezinme düzeylerine sürekli olarak bağlanmasını sağlamak için dahili bağlantı kuralları da bulunmalıdır, böylece bunların artık yetim kalmasını veya mümkün olmayacak kötü bağlanmış URL’lere dönüşmesini engelleyin etkin bir şekilde yeniden taranmak veya rekabetçi olmak için dahili bağlantı popülerliği elde etmek.

Örneğin, bazı e-ticaret siteleri bunu yapmaya * çalışır *, ancak “aleyda ftw” gibi rastgele sorgular ararken, aranan sorguyla mevcut olmayan bir kategori sayfasına standart hale gelirler:

Ayrıca, dahili arama sonuçları sayfalarını ilgili kategorilere göre standartlaştırmayı da önermem, çünkü bunlar aynı zamanda site tarama bütçesinin çok fazlasını tüketebilir ve dizine eklenebilir alakalı kategori URL karşılığından daha fazla bağlantı elde edebilir ve bu da Google’ın işini zorlaştırır. aynı içerik için dizine eklemek üzere doğru “standart” URL’yi tanımlamak için.

ilginizi çekebilir  Server(Sunucu) Nedir ?

Bu sorunu çözmenin daha kolay ve daha güvenli bir yolu, varsayılan olarak dahili arama sonuçları sayfalarında noindex kullanmaktır ve dahili arama sonuçları arama kutusunda arama yapan kullanıcılara doğrudan ilgili dizine eklenebilir kategori / alt kategori / façeta / ürün sayfasına gitmelerini önerir. ve bir noktada kullanıcı, dahili arama sonucu sayfasına eşlenmiş alakalı bir kategori / alt kategori / façeta / ürün sayfasına sahip bir konuyu / sorguyu ararsa, 301-yönlendirme yerine doğrudan buna kullanıcıları noindexed dahili arama sonuçları sayfalarında tutmak.

Ayrıca, dahili arama sonucu özelliği aracılığıyla aranan sorguları / url’leri izlemeniz, alakalı ve sık arananları tespit etmeniz, bunları ilgili dizine eklenebilir kategori / façeta / vb. İle eşleştirmeniz şiddetle tavsiye edilir. ve henüz indekslenebilir kategoriler / yönler / vb. yoksa. onlar için, bunların bu terimleri etkili bir şekilde hedeflemesine olanak sağlaması (ve dahili arama sonuçlarının daha sonra bunlarla eşleştirilebilmesi).

4. Çok az, benzersiz olmayan, farklılaştırılmış içeriğe sahip kategori ve alt kategori sayfaları

Çok az arama hacmine sahip (az talep) ve çok az ürün (az tedarik) içeren sorguları hedefledikleri için dizine eklenmesi veya sıralanması amaçlanmayan alt kategoriler veya özellik sayfaları olabilir, ancak optimize etmeye değmez ; Çoğu durumda, kategoriler, alt kategoriler, popüler yönler ve marka sayfaları, en popüler * ve * ticari olarak yönlendirilen sorgulardan bazılarını hedefleme eğilimindedir ve bu, zaten değerlendirme aşamasında olan kullanıcılardan önemsiz olmayan ziyaretler getirecektir. müşteri yolculuğu ve optimize etmek için kritik öneme sahiptir.

Bununla birlikte, çoğu zaman önemsiz olmayan bir arama rekabetine sahip olan işlem odaklı sorguları hedefleme eğiliminde olduklarından ve bu nedenle, e-ticaret kategorileri sayfalarının içeriği çok sayıda benzersiz ürün içeriyor olsalar bile devam eden bir mücadele son derece alakalı, iyi bağlantılı ve hedeflenen sorguları için rekabet edebilecek yetkili olmak.

E-ticaret sitelerindeki bu tür sayfaların sayısı ve kendi ticari yapıları nedeniyle bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır: Varsayılan olarak çok az veya hiç ek içerik içermeyen ürün sayfalarına bağlantılar içerirler.

Çoğu durumda, içeriğe sahip olanlar bunu, öne çıkan ürün dönüşümleriyle “uğraşmadan” hedeflenen sorgularla alakalı hale getirmek için bir taktik olarak sayfanın alt kısmında bir “eklenti” olarak yaparlar. Sorun, bu içeriğin çoğu durumda sayfanın “ticari” doğasıyla gerçekten uyumlu olmamasıdır.

Bu nedenle, Google’ın bu sayfaların neyle ilgili olduğunu anlamak için daha fazla bilgiye sahip olması gerektiğinden, yalnızca bağlantı içeren ve neredeyse hiç içerik içermeyen kategorileri / alt kategorileri / faset sayfalarını öne çıkarmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Web tarayıcınızın CSS’sini ve resimleri devre dışı bırakırsanız, bu sayfalarda ne kadar içerik gösterilmeye devam ediyor? Bazen pek değil.

Öte yandan, doğası / amacı doğru bir şekilde hizalanmayacağından, bu sayfalara yapay olarak alaka düzeyi eklemeye çalışan çok genel, çok alakalı olmayan metin eklemekten de kaçınmalısınız.

Örneğin, “alt kısımdaki dev makale”, bu “Apple Watch” kategorisi gibi, alt kısımda 1.380 kelimelik makalelerin tamamı olarak kabul edilebilecek kategori sayfaları olduğu için, biraz abartılı görünebilir.

Bunun yerine, e-ticaret kategorileri / alt kategorileri / faset sayfalarında, bir satış görevlisinin zaten bir müşteri belirli bir türden ürünlerden geçerken yapacağı gibi, yolculuğun o aşamasında kullanıcının amacına uygun içerikler yer almalıdır. belirli bir mağaza koridorunda:

Kullanıcıya, aradıkları ürünlerin en iyi olduğunu onaylayın

Ürünlerin ortak özellikleri ve kullanımıyla ilgili tüm şüpheleri / endişeleri netleştir

Bu tür ürünleri satın almak için neden en iyi yerde olduklarını açıklayın

İşte ürünlerini içerikle doğal olarak “harmanlayan” bir kategori sayfası örneği , Yeni Bölüm Vitaminleri kategorisi. Sayfa, vitaminlerini tanıtarak, onları diğerlerinden neyin daha iyi yaptığını açıklayarak başlar “Maksimum emilim için fermente edilmiştir”, “Özel sağlık ihtiyaçlarınız için formüle edilmiştir”, “Genel sağlığı ve zindeliği destekleyin” ve ardından “Hızlı Soru-Cevap” içeren ürünlerden sonra , aşağıdaki gibi soruları yanıtlamak:

Yeni Bölüm vitaminlerini yapmak için hangi maddeler kullanılır?

Yemekle birlikte vitamin almam gerekir mi?

Yeni Bölüm vitaminlerini nasıl sağlıyor?

Multivitamin almakla bireysel vitaminler arasında bir fark var mı?

Vitamin satın alırken müşteri yolculuğunun o aşamasında sorulması gereken yaygın sorular.

Bu tür içerikler, kullanıcı yolculuğunun bu aşamasında kullanıcının amacını karşılamak için daha yararlıdır ve ayrıca mağaza, destek isteyen müşterilerden en yaygın soruları / şüpheleri / sorunları alma eğiliminde olacağından, oluşturulması daha kolay olacaktır. Bu bilgileri bu içeriği geliştirmek için kullanın ve daha popüler sorguları hedefleyen kategoriler / alt kategoriler / yönlerden başlayarak uygulamalarına öncelik verin, böylece sonuçları daha hızlı görebilir ve geri kalanı için daha fazla / daha iyi destek alabilirsiniz.

Ayrıca, bu içeriğin SEO’nun ötesinde daha birçok şekilde nasıl fayda sağlayacağını da not etmek önemlidir: Ürünlerin USP’lerini daha iyi vurgulayarak ve müşterinin karar verme / dönüştürme sürecini destekleyerek, hem de ticari amaçlarını daha iyi vurgulayarak.

5. Dizine girmeyen ve / veya birbirini bozmayan, çok az, benzersiz olmayan, farklılaştırılmış içeriğe sahip ürün sayfaları

Benzersiz, alakalı içeriğin olmaması yalnızca kategori / özellik sayfaları değil, aynı zamanda yalnızca sitedeki diğer ürünlerle değil, aynı zamanda sitedeki diğer ürünlerle olan benzerlikleri ve yüksek sayıları, dinamik yapıları ve benzerlikleriyle daha da kötüleşen ürün sayfalarının bir sorunudur. Çoğu durumda, aynı ürünü sunan diğer birçok E-Ticaret mağazada bulunabilen, varsayılan olarak sağlanan aynı “varsayılan” açıklama.

Ürün sayfaları, çok uzun bir sorgu kuyruğunu hedeflemek ve çekmek için çok büyük (ve bazen gözden kaçan) bir fırsat sunabildiğinden bu sorun olmazdı, bu da en altta arandıkça iyi dönüşüm sağlama eğilimindedir müşteri yolculuğunun satın alma aşaması. Ürün sayfalarının toplam değeri, ürün dizinlerinin genellikle markasız organik arama trafiğinin en yüksek payını nasıl çektiğini görebileceğimiz en iyi e-ticaret / pazar yeri sitelerinin yollarını analiz ederek kolayca görülebilir

ilginizi çekebilir  Wordpress Kullanarak E- Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur

Bununla birlikte, maalesef e-ticaret sitelerinde, Google dizininden çıkarılan ve “taranan – şu anda dizine eklenmeyen” kategorisine dahil edilen ve daha spesifik olarak ürün URl’leri olarak tanımlandığı için hariç tutulan ürün sayfalarının yüksek bir oranını görmesi nadir değildir. Diğerlerinin “kopyaları”, doğaları gereği benzer olmakla birlikte, aslında farklı ürünler içeren, ancak Google tarafından standart olarak seçilen sayfalardır.

Emin olunması gereken ilk şey, özellikle ürünlerin doğrudan mağazanın kontrolünde olmadığı, ancak doğrudan satıcılar tarafından yüklendiği / yayınlandığı pazar yerlerinde çalışıyorsanız, aynı ürünü veya daha küçük varyantları olan ürünleri öne çıkarmaktan kaçınmaktır. popüler olarak aranmaz – farklı dizine eklenebilir URL’lerde, bir yandan aynı (veya neredeyse aynı) bilgileri içerecekleri için birbirlerini yamyamlaştıracaklar ve diğer yandan benzersiz, farklı arama sorgularını hedeflemeyecekler ve bu nedenle, benzersiz ürün URL’leriyle bağımsız olarak hedeflemeye değmez.

Bunun yerine, aynı ürün sayfasında seçilecek özellikler olarak aynı ürünlerin farklı küçük özelliklerini oluşturun. Ticaret siteleriyle çalışıyorsanız, Grailed gibi sitelerin zaten yaptığı gibi, her biri için bağımsız olarak satın almaya veya teklif vermeye izin verirken, her biri için ayrı dizine eklenebilir URL’ler oluşturmaktan kaçınmak için aynı ürünün yayınlanan tüm listeleri tek bir sayfada toplayabilirsiniz.

Benzersiz olan ve kendi kanonik URL’leri aracılığıyla dizine eklenmesi amaçlanan ürün sayfaları için, doğrudan kontrol edilebilenlerden başlayarak, her bir ürüne özgü özelliklerle mümkün olduğunca alakalı olacak şekilde optimize edilebilen ürün sayfaları içerik alanları oluşturmak çok önemlidir. Meta verileri ve açıklamaları gibi bunların tümü veya çoğunda ölçekli olarak uygulanmış, şablonlu modeller kullanılsa bile bunlar şunları içerecek şekilde tanımlanabilir: renkler, bedenler, modeller, hedef kitle (erkekler / kadınlar / çocuklar), vb. başlamak için iyi bir temel ile .

Metin yazarlığı sürecini basitleştirmeye, metin yazarlarını desteklemeye (değiştirmeme) ve benzersiz ürün açıklamalarını ölçekli olarak geliştirmek için gereken zamanı azaltmaya yardımcı olabilecek CopyAI gibi içerik oluşturma araçları da var .

Buna ek olarak, en popüler ürünlerde yer alacak kendi ürün içgörülerinizi geliştirmek için mekanizmalar oluşturmak ve ayrıca ürün sayfalarını daha geniş ölçekte farklılaştırmak için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak, teşvik etmek ve oyunlaştırmak) kullanmak çok önemlidir. Satış sürecini desteklemek için mümkün olduğunca kullanışlı ve kullanımı kolay:

Diğer modellerle karşılaştırmalar

Kullanıcıların soruları ve cevapları

Müşteri yorumları ve derecelendirmeleri

İlgili / benzer ürünler

Ücretsiz ürünler

… En popüler e-ticaret sitelerinin zaten ürün sayfalarıyla yaptığı gibi:

6. Son derece Dinamik Ürün Sayfaları, envanter aşamasına göre hataları veya tutarsız durumları döndürür

Ürün sayfalarının diğer bir sık ​​karşılaşılan zorluğu, taranabilirlik ve dizine eklenebilirlik durumlarını sürekli olarak güncellemeden, kullanılabilirlik değişiklikleri ile son derece dinamik envanterleri tarafından üretilir; bu, önemsiz olmayan arama trafiğini ve bağlantıları çeken ürün URL’lerinin durum hataları göstermesine ve kaybetmesine neden olur önceki sıralamaları, bağlantı popülerliklerini boşa harcıyor ve kötü kullanıcılara arama deneyimi yaşatıyor.

Bu durumda, Web platformunda, ürün sayfalarının taranabilirlik ve endekslenebilirlik durumunu envanter döngüleri boyunca değiştirmek ve içeriklerini, dahili bağlantılarını, XML site haritasını ve ürün beslemeleri dahil edilmesini ve buna göre yapılandırılmış verileri güncellemek için kurallar oluşturmak çok önemlidir:

Ürün ön sipariş / ön satış halindeyse: 200 OK HTTP Durumu göster, meta robotlar “indeksle, takip et”, kendi kendini standartlaştır ve …

“Ön sipariş” şartları + ürün adı ile meta verileri optimize edin

Satış öncesi ilgili kategorilerden bağlantı

İlgili ön sipariş / satış öncesi kullanılabilirliği olan ürün Şeması ekleyin

XML site haritasına ekle

Ön sipariş / satış öncesi kullanılabilirliği olan Ürün Feed’lerine ekleyin

Ürün mevcutsa / stokta bulunuyorsa: 200 OK HTTP Durumu göster, meta robotlar “indeksle, takip et”, kendini standartlaştır ve …

Meta verileri terimler + ürün adı ile optimize edin

Alakalı ürün kategorilerinden / özelliklerinden / listelerinden bağlantı

Stok mevcudiyetiyle alakalı ürün Şeması Ekleme / Güncelleme

Stokta mevcut olan Ürün Feed’lerini Ekleme / Güncelleme

Ürün gelecekte stoğa geri gelecekse: 200 OK HTTP Durumu göster, meta robotlar “indeksle, takip et”, kendini standartlaştır ve …

Stokta yok mesajını gösterin ve geri geldiğinde uyarı almak için kullanıcıların abone olmasına izin verin

Kullanıcıların bunun yerine satın almak isteyebilecekleri benzer ürünleri gösterin

Alakalı ürün kategorilerinden bağlantı vermeyi durdurun / stokta olmadığını gösterin

Ürün Şemasını ilgili stokta olmayan stoklarla güncelleyin

Stokta olmayan Ürün Feed’lerinde güncelleme

Ürünün yeni bir URL’ye sahip yeni bir sürümü varsa: 301-yeni ürün sürümüne yönlendirme, kullanıcıyı yenisine yönlendirilen uyarmak için bir mesaj gösterin ve ..

Sayfaya giden dahili bağlantıları ortadan kaldırın

XML site haritasından çıkarın

Ürün Feed’lerinden Çıkarın

Ürün sayfasında sıralamalar / organik arama / yönlendirme trafiği / harici bağlantılar varsa: 301-en alakalı dizine eklenebilir ana kategoriye yönlendirme, kullanımdan kaldırılan ürün hakkında kullanıcıya mesaj gösterin ve…

Sayfaya giden dahili bağlantıları ortadan kaldırın

XML site haritasından çıkarın

Ürün Feed’lerinden Çıkarın

Ürün kalıcı olarak kullanımdan kaldırılmışsa ve sıralamaları / organik arama / yönlendirme trafiği / harici bağlantıları yoksa: 410 HTTP Durumu göster ve…

Sayfaya giden dahili bağlantıları ortadan kaldırın

XML site haritasından çıkarın

Ürün Feed’lerinden Çıkarın

Bu kuralları belirleyerek, son derece dinamik ürün sayfaları envanteri tarafından geniş ölçekte oluşturulan taranabilirlik ve dizine eklenebilirlik sorunları en aza indirilmelidir, eski ürün sıralamalarını koruyabilecek, çekici geri bağlantılarından daha iyi yararlanabilecek ve belirli “uç durumları” daha kolay bir şekilde çözebileceksiniz. kendi bağlamınıza bağlı olarak ek kurallar belirleyerek.

Önlenebilir E-ticaret SEO sorunlarını en aza indirmenin (kolayca?) Zamanı

Umarım bu makale, SEO süreçlerinizde tekrar tekrar tanımlamış olabileceğiniz en yaygın E-ticaret teknik ve içerik optimizasyonu sorunlarından bazılarının üstesinden gelmek için uygun yollar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/