• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 Facebook Algoritması Nasıl Çalışır

Facebook Algoritması Nasıl Çalışır

2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook, sıralaması gereken içerik ve gönderi sıkıntısı çekmiyor.

Sıralanacak çok fazla içeriğe sahip olan Facebook algoritması , Facebook yayınınızı kaydırırken önemsediğiniz içeriği gördüğünüz için teşekkür edebileceğiniz şeydir.

Bu yazıda, Facebook algoritmasının ne olduğunu, algoritmanın nasıl çalıştığını ve algoritmanın lehinize çalışmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

 

Facebook Algoritmasını Öğrenmek

Algoritma, “hesaplamalarda veya diğer problem çözme işlemlerinde, özellikle bir bilgisayar tarafından izlenecek bir süreç veya kurallar kümesidir.”

Facebook Algoritması nedir?

Facebook algoritması mesajlar Facebook kullanıcıları kendi Facebook beslemeyi kontrol her zaman görmek papaz için tasarlanmış bir algoritma olduğunu ve bu yayınları hangi sırayla görüntülenir.

Tek bir varlık olarak adlandırılırken, Facebook algoritması aslında algoritmaya içeriği nasıl sıralaması gerektiğini bildiren birkaç farklı sıralama faktörünün ve bilgi katmanlarının birleşimidir.

Makine Öğrenimi ve Facebook Algoritması

Bu, makine öğrenimi (ML) olarak bilinir ve onsuz, insanların akışları, aşırı tanıtım içeriği veya sık sık paylaşım yapan Facebook arkadaşlarından gelen içerik dahil olmak üzere alakalı veya ilginç bulmadıkları içerikle dolabilir. Bu tür içeriğin geçmesine izin verildiyse, içeriği en yakın kişilerden gömebilir.

Facebook algoritması ve gönderilerin sıralaması, bu sorunları çözmek için vardır, böylece insanlar, beslemelerini kaydırırken diğer tüm gönderilerin arasına gömülü olarak bulmak yerine, öncelikli olarak haber akışlarında önem verdikleri içeriği görürler.

ilginizi çekebilir  Wordpress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Artık Facebook algoritmasının aslında birkaç farklı algoritmanın bir kombinasyonu olduğunu bildiğimize göre, bu algoritmaların yayınları sıralarken dikkate aldığı şeylere bir göz atalım.

Facebook’un Haber Kaynağınızdaki içeriği sıralama algoritması dört faktöre dayanmaktadır. Bu dört faktör şunlardır:

Envanter

Envanter, bir Facebook kullanıcısının haber beslemesinde görüntülenebilecek mevcut içeriğin tamamını ifade eder. Arkadaşlardan ve diğer yayıncılardan gönderilen her şeyden oluşur.

Bu envanter, kullanıcı kaydırmaya başladıktan sonra kullanıcı etkinliğine göre değişir ve dalgalanır.

İşaretler

Kelime sinyalleri, Facebook’un bir gönderi veya içerik parçası hakkında hangi bilgileri toplayabildiğini belirtmek için kullanılır ve bunlar üzerinde herhangi bir kontrole sahip olduğunuz tek sıralama faktörüdür.

Bir içerik parçası oluşturduğunuzda, içeriğin türü, kimin yayınladığı, kaç yaşında olduğu, amacının ne olduğu gibi girdiğiniz bilgilerden sinyaller alınır.

Sinyaller iki kategoriye ayrılır: pasif ve aktif sinyaller.

Aktif sinyaller , etkileşimi tetikleyenlerdir. Bu sinyaller, beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve yanıtlar gibi şeyleri içerir. Aktif sinyaller, Facebook algoritmasının en yüksek değer verdiği anlamlı etkileşimler sağlar.

Pasif sinyaller , hikaye türü, izlenme süresi, yayınlanan zaman vb. Faktörleri içerir.

İçerik oluştururken amacınız, bunun Facebook’a hem anlamlı hem de hedef kitleniz için alakalı olduğunu bildirmesi olmalıdır.

Tahminler

Tahminler, birisinin bir içeriği olumlu olarak tercih etme olasılığı ile ilgilidir. Belirli bir kullanıcının davranışını ve bir içerikle etkileşime girme ve onunla olumlu bir etkileşime girme olasılıkları dikkate alınarak yapılırlar.

Bu tahminler, gerçek profillerden yorumlar, beğeniler, paylaşımlar ve daha fazlası gibi aldığı gerçek etkileşim miktarı için bir içerik parçasının incelenmesinin bir sonucudur.

ilginizi çekebilir  Wordpress İçin Gerekli En İyi 10 Seo Eklentisi

Alaka Düzeyi Puanı

Facebook algoritmasının son sıralama faktörü, bir içerik parçasına verilen son sayı olan alaka düzeyi puanıdır. Bu puan, bir kullanıcının gönderiye olumlu yanıt verme olasılığının veya olasılığının düşük olduğuna bağlıdır.

Facebook Algoritmasının Sizin İçin Çalışmasını Sağlama

Facebook algoritmasını oluşturan sıralama faktörlerini anlamak, algoritmanın sizin lehinize nasıl çalışacağını bilmenin önemli bir parçasıdır.

Maalesef, algoritmayı alt etmeyi umuyorsanız, bu gerçekten bir seçenek değil. Facebook algoritması, kullanıcıların “hackleyemeyeceği” kadar gelişmiş ve karmaşıktır.

Algoritma, onu yenmenize izin vermeyecek kadar akıllı olsa da, sizin için çalışmasını sağlamak için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır, bunları aşağıda ele alıyoruz.

İçeriği Anlamlı Tutun

Yukarıda ele aldığımız gibi, Facebook algoritması anlamlı etkileşimlere en yüksek değeri verir, bu nedenle algoritmaya itiraz etmenin harika bir yolu, takipçileriniz ve diğer Facebook kullanıcıları arasında olumlu etkileşimleri teşvik eden içerik yayınlamaktır.

Bir konuşma başlatıcı olmayı hedefleyin. Facebook kullanıcılarının kaydırmayı bırakması, onunla etkileşim kurması ve arkadaşlarıyla paylaşması için tasarlanmış içerik yayınlayın. İçeriğiniz sohbeti tetikleyebiliyorsa, Facebook algoritmasında iyi sonuç vermelidir.

Hedef Kitlenize Hitap Edin

Oluşturduğunuz ve paylaştığınız tüm içerik her zaman çekirdek kitlenizle alakalı olmalıdır. İçeriğiniz kitlenize ne kadar çekici gelirse, onu başkalarıyla paylaşma olasılıkları o kadar artar, bu da anlamlı etkileşimlere yol açar.

Bu, etrafında bir topluluk oluşturmak istediğiniz insan grubu olduğundan, sizi takip edenlere hitap eden içerikler oluşturmaya odaklanın.

Tıklama tuzağından kaçının

Kaliteli içerik oluşturmaya odaklanırsanız, anlamlı etkileşimler organik olarak gelmelidir, bu nedenle başkalarını içeriğinizle etkileşime girmeleri için kandırmaya çalışmak yerine buna odaklanın.

Tıklama tuzağı veya “etkileşim tuzağı” olarak değerlendirilebilecek yayınlardan uzak durun. Kullanıcılara herhangi bir gerçek değer veya etkileşim katmadan tıklamalarını sağlamayı amaçlayan bir içerik yayınlarsanız, Facebook algoritması sizi cezalandıracaktır.

ilginizi çekebilir  Neden Seo Ajansı İle Çalışmalısınız

“Beğenmenizi, yorum yapmanızı ve paylaşmanızı” isteyen çok sayıda gönderi göreceksiniz. Bunu yapmaktan kaçınmaya çalışın. Kaliteli içerik yayınlıyorsanız, büyük olasılıkla izleyicileriniz onunla doğal bir şekilde etkileşime girecektir.

En İyi Performans Gösteren Organik İçeriğinizi Arttırın

Facebook algoritmasının, organik olarak iyi performans gösteren yayınlara ve içeriğe yüksek değer verdiğini biliyoruz, ancak bu, yangına biraz yakıt ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Arkalarına biraz para koyarak en iyi performans gösteren organik gönderilerinizin ivmesini artırın.

İyi performans gösteren organik içeriğiniz varsa, onu artırmak ve tanıtmak için biraz reklam parası kullanmayı düşünün. Organik olarak iyi gidiyorsa, daha geniş bir izleyici kitlesine maruz kaldığında büyük olasılıkla başarılı olmaya devam edecektir.

Diğer taraftan, içerik iyi gitmiyorsa, reklam bütçenizi yükseltmeye çalışarak boşa harcamayın.

Performansı İzleyin

Son fakat en az değil, içerik performansınızı takip ettiğinizden emin olun.

İçeriği gönderdikten sonra, performansını Facebook Insights aracında izlemeyi ve ölçmeyi unutmayın .

Aracı, farklı içerik parçalarının katılımlar ve etkileşimler açısından nasıl bir performans gösterdiğini takip etmek için kullanın ve bu bilgileri içeriğinizi ve gönderi stratejinizi iyileştirmek için kullanın.

Facebook’taki bu kadar çok içerikle, Facebook algoritması bizim için en önemli içeriği görmemizi sağlayan şeydir.

Ne yazık ki, onu yenmek ya da etrafında çalışmak bizim için çok akıllıca. Ancak algoritmanın nasıl çalıştığını, neyi değerli gördüğünü ve ona hitap eden içerik oluşturup paylaşmanın yollarını anlayarak sizin için çalışmasını sağlamak mümkündür.

 

 

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/