• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır. 

Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden kullanmanız gerektiğini açıklayacağız. Ayrıca, yer hedeflemenin Google Ads kullanılarak nasıl optimize edilebileceğinin yanı sıra en iyi coğrafi hedefleme uygulamalarının bazılarını da gözden geçireceğiz. 

Coğrafi Hedefleme nedir?

Yerel tıklama başına ödeme (TBÖ) olarak da bilinen coğrafi hedefleme , belirli bir alandaki seçili bir kitleyi hedeflemek için özel olarak tasarlanmış ücretli bir reklamcılık stratejisidir. Tanım olarak, bir kullanıcıya coğrafi konumlarına göre içerik sunma uygulamasıdır.

Bu reklamcılık stratejisi, pazarlamacıların yüksek düzeyde hedeflenmiş reklamlar ve özelleştirilmiş içeriği doğrudan belirli bir coğrafi bölgedeki tüketicilere sunmasını sağlar. Yüksek hacimli yaya trafiğine bağlı işletmeler için çok popüler bir reklamcılık yöntemidir. 

Coğrafi hedeflemede düşünce, bir reklam veya teklif ne kadar alakalı olursa, bir dönüşüm veya satışla sonuçlanma olasılığı o kadar yüksektir.

Coğrafi Hedefleme Nasıl Çalışır?

Coğrafi hedeflemenin çalışma şekli, bir kullanıcının konumunu belirlemek ve ardından coğrafi konumlarına göre konumla ilgili reklamları veya teklifleri onlara pazarlamaktır. 

Bu birkaç yolla yapılabilir.

İşletmeler, IP adresleri veya cihaz kimlikleri aracılığıyla tüketicileri şehir veya posta kodu düzeyinde coğrafi olarak hedefleyebilir veya GPS sinyalleri, coğrafi sınır belirleme ve daha fazlası aracılığıyla daha da ayrıntılı bilgi alabilir ve kullanıcı konumlarını izleyebilir .

Coğrafi sınırlama , bir yazılım veya uygulamanın, bir mobil cihaz veya RFID etiketi sanal bir sınır kurulumuna girdiğinde veya bu ayarlardan çıktığında önceden belirlenmiş bir eylemi tetiklemek için GPS, radyo frekansı tanımlama (RFID), Wi-Fi veya hücresel verileri kullandığı konuma dayalı bir hizmettir coğrafi bir konum etrafında. Bu sanal sınır, coğrafi sınır olarak bilinir.

ilginizi çekebilir  Wordpress Nedir

Akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar, coğrafi hedefleme tüketicileri için birincil kaynaktır. Her zaman mobil cihazlarımızı kullandığımız için, coğrafi konumlarını belirlemek, pazarlamacılara bizim hakkımızda çok şey anlatır ve en çok etkileşim kurduğumuz ekranlara doğrudan hiper alakalı reklamlar ve teklifler sunmalarına olanak tanır. 

Neden Coğrafi Hedeflemeyi Kullanmalı?

Yukarıda ele aldığımız gibi, işletmelerin coğrafi hedeflemeyi kullanmasının birincil nedeni, tüketicilere bireysel ilgi alanları ve zihniyetleriyle daha alakalı teklifler ve reklamlar sunmaktır. 

Coğrafi hedeflemenin arkasındaki fikir, işletmelerin gerçek zamanlı tüketici konumunu veya geçmiş tüketici konumunu anlayarak, bir satışı gerçekleştirmek için doğru mesajı doğru kişiye doğru zamanda etkili bir şekilde iletebilmesidir. 

Tüketicinin bulunduğu yerin dışında kalan reklamların veya tekliflerin, büyük olasılıkla tıklamalar ve gösterimler israfına yol açacağını biliyoruz, bu da değerli pazarlama paralarını tüketiyor, bu nedenle coğrafi hedefleme, bir pazarlama bütçesini bölmek için daha uygun maliyetli bir yol sunuyor. 

Google Ads’de Yer Hedefleme Optimizasyonu

Tüketicilerin coğrafi hedeflemesinin en popüler yöntemi, yalnızca web sitenize gelen tıklamalar veya işletmenize gelen aramalar / e-postalar gibi sonuçlar için ödeme yapmanızı sağlayan Google Ads’i kullanmaktır.

Google Ads, işletmelere Google Arama ve Haritalar gibi araçlar aracılığıyla alakalı işletmeleri ararken müşterilerin önüne çıkmanın etkili bir yolunu sunar. 

Bu pazarlama aracı, işletmelerin kullanıcıları çeşitli kriterlere göre belirli bir yere göre hedeflemelerine olanak tanır:

Ülkeler

Geniş coğrafi bölgelerde iş yapan büyük şirketler için popüler bir yöntem olan ülkelere dayalı hedefleme, pazarlamacıların ürün veya hizmetlerinin sunulduğu tüm ülkelerde odaklanmasına olanak tanır. 

Bu, Google Ads içindeki en büyük coğrafi hedefleme filtresidir. 

Bir Ülke İçerisindeki Alanlar

Eyaletleri ve şehirleri hedeflemek isteyen veya posta koduna göre reklam yayınlayan pazarlamacılar için bu harika bir filtredir. Bir ülkenin belirli bir bölgesinde çalışan işletmeler için mükemmel bir seçim olabilir.

ilginizi çekebilir  Wordpress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Çoklu konumlar 

Birden Çok Yer filtresi, tümü tek bir ülkedeki birkaç farklı yeri hedeflemek isteyen işletmeler için kullanışlıdır. Bu filtre, tek bir ülke içinde 1000’e kadar yeri hedeflemenize olanak tanır.

Konum Yarıçapı

Bu filtre ile, haritada bir nokta seçebilir ve ardından tüketicileri coğrafi olarak hedeflemek için o belirli konumun etrafındaki mesafe yarıçapını seçebilirsiniz. 

Bu, yerel gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler için harika bir seçenektir. İşletmenizi haritada bulun, o konumu seçin ve ardından içeriğinizle ulaşmak istediğiniz mağazanızın çevresindeki boyut yarıçapını seçin. 

En İyi Coğrafi Hedefleme Uygulamaları

Coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve işletmeniz için neden faydalı olabileceğini bilmek harikadır, ancak bu bilgileri sizin için nasıl çalıştıracağınızı bilmek daha da iyidir.

Sizin için önemli olan tüketicileri coğrafi olarak en iyi şekilde nasıl hedefleyeceğinizi bulmak çok fazla deneme yanılma gerektirebilir. 

Size biraz zaman ve emekten tasarruf etme umuduyla, popüler coğrafi hedefleme en iyi uygulamalarının çoğunu gözden geçireceğiz. 

Reklamlarınıza Yere Özgü Terimler Ekleyin

Müşterilerinizi coğrafi olarak hedeflemenin en kolay yolu, işletmenizin gerçekte hizmet verdiği alan veya alanlara odaklanmaktır. 

Bunun için kolay ve etkili bir strateji, reklamlarınızın ve tekliflerinizin yere özgü terimler ve anahtar kelimeler içermesini sağlamaktır. 

Birçok internet kullanıcısı bir şehir adı veya yer ekleyerek aramalarını hassaslaştıracağından, aynı anahtar kelimeleri kullanarak görülme şansınızı artırabilirsiniz.

Konum ve şehir adlarının yanı sıra, posta kodları, alan kodları, sokak adları ve hatta turistik yerler gibi şeyleri kullanarak reklamları coğrafi olarak hedefleyebilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerinizin Olmayacağı Yerleri Hariç Tutun

Müşterilerinizin sık sık bildiğiniz alanları hedeflemek kadar, içinde olmayacakları yerleri hedeflemediğinizden emin olmak da önemlidir. 

Google Ads hariç tutma seçeneği, reklamlarınızın belirli bir bölge veya bir ülke içindeki şehir gibi hedeflediğiniz alanların belirli bölümlerinde görüntülenmesini engelleme yeteneği sağlar. 

Bu seçenek, reklamlarınızı yanlış hedef kitleden uzak tutarak reklam bütçenizi akıllıca harcamanıza yardımcı olur. 

Uzantıları Etkinleştir 

Reklam verirken isteyeceğiniz son şey, reklamınızın bir tüketicide yankı uyandırması ve onların sizinle nasıl iletişime geçeceklerini veya sizi nerede bulacaklarını bilmemesidir. Google Ads uzantılarının yardımcı olabileceği yer burasıdır. 

ilginizi çekebilir  404 Hata Sayfası Nedir

Pazarlamacılar için özellikle yararlı olabilecek iki uzantı vardır:

  • Yer uzantıları: Yer uzantıları, işletmenizin yerini bulmalarına yardımcı olarak tüketicilere yardımcı olur. Bu uzantılar, reklamlarınızı adresinizle, konumunuzun bir haritasıyla veya işletmenize olan mesafeyle birlikte gösterir. Kullanıcılar, konum sayfanızdaki konumunuzla ilgili daha fazla ayrıntı almak için uzantınızı tıklayabilir veya bunlara dokunabilir; bu, en alakalı işletme bilgilerinizin tümünü tek bir yerde içerir. Bundan yararlanmak için Google My Business hesabınızın aktif ve güncel olduğundan emin olun . 
  • Telefon uzantıları: Telefon uzantıları, yer uzantılarına benzer, ancak telefon uzantıları, bir adres yerine telefon numaranızı reklamınıza eklemenize olanak tanır. Bir tüketici reklamınızı gördüğünde, telefon uzantıları onlara telefon numaranızı veya tıklanabilir bir arama düğmesi sağlar (cihaz arama yapabiliyorsa), böylece işletmenizi doğrudan arayabilirler. Bu uzantıyı, telefon numaranızı yalnızca çalışma saatleri içinde görüntüleyecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Rakibinizin Ziyaretçilerini Coğrafi Hedefleme 

Coğrafi hedeflemeyle ilgili harika bir şey, yalnızca belirli konumlarınızla sınırlı olmamanızdır – istediğiniz yeri hedefleyebilirsiniz. 

Bu, reklamlarınızı rakibinizin müşterilerine hedeflediğiniz yepyeni bir strateji açar. 

Rakiplerin neler sunduğunu biliyorsanız, o bölgedeki tüketicileri rakibinizin yayınladığından daha iyi olduğuna emin olduğunuz bir reklamla coğrafi olarak hedefleyebilirsiniz. 

Coğrafi hedefleme, doğru mesajı doğru zamanda doğru kişilere ulaştırmanıza yardımcı olarak reklam bütçenizde yüksek bir getiri oranı sunan mükemmel bir PPC stratejisidir. 

Müşterilerinizin nerede olduklarını ve ne aradıklarını öğrenerek, dönüşümleri artırmak için tasarlanmış bir şekilde onlara etkili bir şekilde reklam verebilirsiniz. 

Google Ads tarafından sunulan farklı filtreler ve araçlarla denemeler yapmak, coğrafi hedefleme stratejinizi hassaslaştırmanın harika bir yoludur. 

Pek çok şey gibi, coğrafi hedeflemenin de mükemmelleşmesi biraz zaman ve sabır gerektirir, ancak yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız en iyi uygulamaları izleyerek, hedef kitlenizde gerçekten yankı uyandıran reklamlar ve teklifler üretme yolunda ilerleyeceksiniz. 

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir...

devamı
WordPress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Müşterilerinizin ilgisini çekmek için bir site oluştururken, aslında onlarla etkileşimde bulunabilmesini istersiniz. Elbette, ilgi çekici kelimeler, güzel resimler ve eğlenceli...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/