• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir dizi metriktir .

2021 Haziran ortasından itibaren Google Arama sıralamalarını etkilemeye başlayacaklar.

Bu makalede, Temel Web Vitals’ın ne olduğunu, arama sıralamalarınızda nasıl oynadıklarını ve bunları iyileştirmek için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Temel Web Yaşamsal Değerleri Nelerdir?

Temel Web Vitals , Google’ın bir web sayfasının genel kullanıcı deneyimini analiz etmek için kullandığı üç belirli faktör veya metrikten oluşan bir settir.

Temel Web Vitals, mobil uyumluluk , güvenli göz atma, HTTPS güvenliği ve müdahaleci geçiş kuralları ile birlikte Google’ın sayfa deneyimi sinyallerinden biridir .

Sayfa deneyimi , kullanıcıların bir web sayfasıyla etkileşim deneyimini nasıl algıladıklarını ölçen bir dizi sinyaldir. 2021 Haziran ayının ortasından itibaren geçerli olmak üzere, Temel Web Vitals ve geri kalan sayfa deneyimi sinyalleri artık Google Arama sıralamalarına dahil edilmektedir.

Core Web Vitals, üç farklı ölçümden oluşur.

En Büyük Zengin İçerikli Boya (Yükleme)

Temel Web Vitalslerinden ilki , En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP) olarak bilinir . LCP , bir sayfanın yükleme performansını ölçer .

Bu numara, kullanıcının görünüm alanında görünür olan en büyük içerik öğesini oluşturmak için URL’yi talep etmesinden ne kadar sonra geçtiğine bağlı olarak atanır.

En büyük öğe genellikle bir video veya resim veya muhtemelen büyük bir blok düzeyinde metin öğesidir. Bu öğe önemlidir, çünkü okuyucuya URL’nin gerçekte yüklendiğini belirtir.

İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, LCP, sayfanın ilk yüklenmeye başladığı andan itibaren 2,5 saniye içinde gerçekleşmelidir.

İlk Giriş Gecikmesi (Etkileşim)

İlk Giriş Gecikmesi (FID) , ikinci Core Web Vital’tır ve etkileşimi ölçer . İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyen sayfaların FID’si 100 milisaniye veya daha az olmalıdır.

Bu ölçüm, bir kullanıcının sayfanızla ilk etkileşime girdiği zamandan (bir bağlantıya tıklama, bir düğmeye dokunma vb.) Tarayıcının bu etkileşime yanıt verdiği zamana kadar geçen süre kullanılarak yapılır.

Ziyaret eden kullanıcının ilk tıkladığı etkileşimli öğeden alınır. Bu ölçüm, sayfanın etkileşimli hale geldiği an olduğundan, kullanıcının bir şeyler yapmasını gerektiren sayfalar için önemlidir.

ilginizi çekebilir  SEO Organik Trafik Artırma Yolları

Kümülatif Düzen Kayması (Görsel Stabilite)

Son Core Web Vital, Kümülatif Düzen Kayması (CLS) olarak adlandırılır . Bir sayfanın görsel kararlılığını ölçmekten sorumludur .

Bu metrik, sayfanın tüm ömrü boyunca gerçekleşen her beklenmedik düzen kayması için ayrı ayrı tüm düzen kaydırma puanlarının toplamını ölçer.

Bir CLS puanı sıfırdan herhangi bir pozitif sayıya kadar değişir. Sıfır, sayfa kayması olmadığı anlamına gelirken, sayı ne kadar büyükse, sayfadaki düzen o kadar fazla değişir.

Bu önemli bir metriktir çünkü bir kullanıcı onlarla etkileşim kurmaya çalışırken değişen sayfa öğeleri kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır. Bu alanda yüksek bir puan alıyorsanız, ancak neden size yüksek bir değer atandığını anlayamıyorsanız, sayfanızla etkileşim kurmayı deneyin ve bunun puanı nasıl etkilediğini görün.

Google Core Web Vitals’ı Ölçmek için Araçlar

Temel Web Vitalsinin ne olduğunu bilmek yararlıdır, ancak bu bilgiler, Temel Web Hayati Değerlerinizi nasıl ölçeceğinizi ve puanlarını öğrendikten sonra bunları nasıl geliştireceğinizi bilmediğiniz sürece özellikle yararlı değildir.

Temel Web Hayati Değerlerinizi kolayca ölçmenize yardımcı olabilecek üç harika araç vardır.

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu, gerçek dünyadaki Chrome kullanıcılarının internetteki popüler sayfaları nasıl deneyimlediklerine dair gerçek kullanıcı deneyimi ölçümleri sağlar. Her Core Web Vital için anonimleştirilmiş, gerçek kullanıcı ölçüm verilerini toplar.

Bu rapor, genel web’de temel kullanıcı deneyimi ölçümleri ölçülerek bir araya getirilmiştir. Rapordaki bilgiler, göz atma geçmişlerini senkronize etmeyi seçmiş, Senkronizasyon parolası ayarlamamış ve kullanım istatistiği raporlaması etkinleştirilmiş kullanıcılardan toplanır.

PageSpeed ​​Insights

Aşina olmanız gereken bir sonraki araç PageSpeed ​​Insights’tır.

PageSpeed ​​Insights, bir web sayfasının içeriğini analiz eden ve ardından o sayfayı daha hızlı hale getirmek için bir rapor aracılığıyla öneriler üreten bir araçtır.

Bu aracın tek uyarısı, her URL’nin manuel olarak kontrol edilmesi gerektiğidir.

ilginizi çekebilir  Heyy Duydun mu ? Seobizde.com açıldı

Temel Web Vitals Raporu

Google Core Web Vitals raporu, nasıl kullanılacağını bilmek isteyeceğiniz başka bir araçtır. Bu rapor, sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğini ve bu bilgilerin gerçek dünya kullanım verilerine (alan verileri olarak da bilinir) dayandığını anlatır.

Durum, metrik türü ve URL grubuna (benzer web sayfası grupları) göre gruplandırılmış URL performansını görüntüler.

Bu raporda yalnızca dizine eklenmiş URL’lere sahip sayfalar kullanılabilir. Raporda gösterilen URL’ler, kendileri için verilerin kaydedildiği gerçek URL’lerdir.

Temel Web Hayati Değerleri Nasıl İyileştirilir

Artık Google Core Web Vitals’ın ne olduğunu, nasıl ölçüldüklerini ve ölçüm raporlarını nerede bulabileceğinizi bilmelisiniz.

Core Web Vital numaralarınızın olmasını istediğiniz yerde olmadığını fark ederseniz, bunları nasıl geliştirebileceğinizi aşağıda ele alacağız.

Yüklemeyi İyileştirme İpuçları (LCP)

Düşük LCP puanının en yaygın nedenleri aşağıdadır:

Yavaş sunucu yanıt süreleri

Oluşturmayı engelleyen JavaScript ve CSS

Yavaş kaynak yükleme süreleri

İstemci tarafı oluşturma

Peki, LCP puanınızı iyileştirmek için ne yapabilirsiniz?

Gereksiz üçüncü taraf komut dosyalarını temizleyin: Üçüncü taraf komut dosyaları web sitenizi yavaşlatabilir. Gerekli olmayan herhangi birini bulursanız silin.

Web barındırıcınızı yükseltin: Web barındırıcınız ne kadar iyi olursa, yükleme süreleriniz o kadar hızlı olur. Yavaş, güvenilmez bir ana bilgisayarda zaman kaybetmeyin. Hızlı ve güvenilir barındırmaya mı ihtiyacınız var? Bizi kontrol edin!

Tembel yükleme kullanın: Geç yükleme, yalnızca birisi resimlerin sayfada bulunduğu yere kaydırdığında resimleri yükleyerek sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar. Geç yükleme, LCP’nizi önemli ölçüde daha hızlı hale getirebilir.

Büyük sayfa öğelerini kaldırın: Büyük sayfa öğelerinin yüklenmesi uzun zaman alabilir ve bu da sayfa hızınızı gerçekten yavaşlatabilir. Yukarıda ele aldığımız gibi, PageSpeed ​​Insights, sayfanızda sayfanızı yavaşlatan ve LCP’sine zarar veren bir öğe olup olmadığını size söyleyecektir.

Etkileşimi İyileştirme İpuçları (FID)

Zayıf bir FID puanının bir numaralı nedeni, yoğun JavaScript yürütmesidir. JavaScript’in web sayfanızda nasıl çalıştığını optimize etmek, FID’yi doğrudan azaltır.

Şu ipuçlarını deneyin:

JavaScript’i Simge Durumuna Küçült: JavaScript yüklenirken, kullanıcıların bir sayfayla etkileşimde bulunmak için yapabilecekleri neredeyse hiçbir şey yoktur. Bu, sayfanızdaki JavaScript’i en aza indirmenin veya ertelemenin FID’yi iyileştirmenin harika bir yolu olduğu anlamına gelir.

ilginizi çekebilir  Wordpress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Gereksiz üçüncü taraf komut dosyalarını temizleyin: LCP’ye benzer şekilde, üçüncü taraf komut dosyaları FID’nizi gerçekten aşağı çekebilir.

Bir tarayıcı önbelleği kullanın: Bir tarayıcı önbelleği kullanmak, sayfanızdaki içeriği daha hızlı yüklemenizi sağlar. Bunu yapmak, bir kullanıcının tarayıcısının JavaScript görevlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayabilir.

Görsel Stabiliteyi Artırmak İçin İpuçları (CLS)

Zayıf bir CLS puanınız varsa, bunlar büyük olasılıkla suçlanacak nedenlerdir:

Boyutları olmayan görüntüler

Boyutları olmayan reklamlar, yerleştirmeler ve iç çerçeveler

Dinamik olarak enjekte edilen içerik

FOIT / FOUT’a neden olan Web Yazı Tipleri

DOM’u güncellemeden önce ağ yanıtı bekleyen işlemler

Bunu göz önünde bulundurarak, CLS’yi en aza indirmek için yapabilecekleriniz:

Herhangi bir ortam için önceden ayarlanmış boyut özniteliği boyutlarından yararlanın: Bunu yapmak, kullanıcının tarayıcısının bir öğenin o sayfada tam olarak ne kadar yer kaplayacağını bildiği anlamına gelir; bu, sayfa yüklenmeye devam ederken tarayıcının onu anında değiştirmeyeceği anlamına gelir.

Reklamlara kendi alanlarını verin: Reklamlar için belirli bir yer ayırarak, bunların sayfada aniden görünmesini engellersiniz, bu da içeriği sayfada farklı bir noktaya taşıyabilir.

Yeni kullanıcı arayüzü öğeleri eklerken, ekranın alt kısmında bunu yapın: Yeni kullanıcı arayüzü öğelerini sayfa kıvrımının altında tutmak, bu öğelerin, kullanıcının olduğu yerde kalacağını varsaydığı içeriği aşağı itmemesini sağlar.

Core Web Vitals, bir süredir genel sayfa deneyiminin bir parçası olmuştur, ancak Haziran ortasından itibaren Google Arama’daki sıralama sonuçlarını da etkilemeye başlayacaklar.

Bu, Core Web Vitals’ı oluşturan metrikleri, bu bilgileri nasıl ölçüp takip edeceğinizi ve puanlarınızı iyileştirmek için neler yapabileceğinizi ne kadar iyi anlarsanız, Google’ın sıralamasında yerinizi artırma şansınızın o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
WordPress Sitenize Canlı Destek Kurmak

Müşterilerinizin ilgisini çekmek için bir site oluştururken, aslında onlarla etkileşimde bulunabilmesini istersiniz. Elbette, ilgi çekici kelimeler, güzel resimler ve eğlenceli...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/