• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur ?

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur ?

Bir sosyal medya yöneticisi , bir birey, marka veya şirket (varlık) için tüm sosyal medya hesaplarını yönetmekten sorumlu kişidir.

Bu rollerdeki kişiler, tüm sosyal medya gönderilerinin ve içeriğinin o varlık için markada olmasını ve tarzları ve ses tonlarıyla tutarlı olmasını sağlamak için tipik olarak temsil ettikleri varlıkla el ele çalışır.

Bu yazıda bir sosyal medya yöneticisinin ne olduğunu, role uyması için gereken becerileri, sosyal medya yöneticilerinin ne kadar yaptıklarını ve sosyal medya yöneticisi olmak için atabileceğiniz adımları ele alacağız.

  • Sosyal Medya Yöneticisi nedir?
  • Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı
  • Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Sosyal Medya Yöneticisi nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi belirli bir birey, şirket veya marka için tüm sosyal medya kanallarında bir sosyal medya stratejisi geliştirir ve uygular kişidir.

Sosyal medya yöneticileri, sonuç olarak satışları artırmak için takipçilerle etkileşimde bulunmanın bir yolu olarak bireysel, kişiselleştirilmiş sosyal medya platformlarını kullanmanın yolunu bulur. İlgi çekici içerikler oluşturarak ve eğlence yoluyla reklam kampanyaları yürüterek markalar ve işletmeler için sosyal medya varlığı oluşturmaya çalışırlar.

Bu kişiler kurum adına paylaşımda bulunur ve her sosyal medya kanalındaki akışında gösterilenleri yönetir. Sosyal medya yöneticileri, bir bireyin veya kuruluşun sosyal medyadaki tonunu ve sesini, neyi, hangi kanallarda ve ne zaman yayınlayacaklarını seçerek kontrol eder.

Temsil ettikleri kişiler için tutarlı bir genel imaj, mesaj, ton ve ses sağlamak, varlıklarını derinlemesine bilmek ve anlamak anlamına gelir. Bu nedenle, adına gönderdikleri kişi, marka ve kuruluşlarla ortak çalışma eğilimindedirler.

ilginizi çekebilir  Backlink ile otorite yükseltmek

Ek olarak, sosyal medya yöneticileri genellikle hedef kitlelerinde yankı uyandıracak şekilde tasarlanmış içerik ve gönderileri bir araya getirmek için izleyici araştırması yapmakla görevlidir.

Bir sosyal medya yöneticisi olmak, tipik olarak, önceden planlanmış gönderilerle bir sosyal medya takvimini ana hatlarıyla belirleme ve yürütmenin yanı sıra, gerektiğinde takipçilerle etkileşime girme ve iletişim kurma dengesi gerektirir.

Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı

Sosyal medya yöneticisi olmak ödüllendirici bir meslek olabilir.

2021 Mayıs Ayında pozisyon için ortalama maaş aralığı 4000 ₺ – ile 8000 ₺ arasında değişmektedir.

Bu ortalama bir aralık olsa da, bir sosyal medya yöneticisinin maaşı, eğitim, deneyim, sertifikalar ve ek beceriler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Sertifası olmayan bir sosyal medya yöneticisi olarak iş bulmak mümkündür, Özellikle ilgili bir pozisyonda daha önce deneyime sahipseniz, ancak birçok iş gazetecilik, halkla ilişkiler, iletişim, pazarlama veya benzer bir alanda lisans derecesi gerektirecektir.

Aşağıda sosyal medya yöneticisi olmak için başka neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Yukarıda ele aldığımız gibi, ilgili bir alanda (pazarlama, gazetecilik, iletişim vb.) Bir lisans derecesi, bir sosyal medya yöneticisi olmak istiyorsanız başlamak için harika bir yerdir.

Sertifikalar olsun ya da olmasın, sosyal medya yöneticisi pozisyonlarını doldurmak isteyenler muhtemelen sosyal medya pazarlama tekniklerini iyi anlayan ve aynı zamanda mükemmel yazma, bilgisayar ve iletişim becerilerine sahip birini arıyor olacaklar.

Bunun dışında, sosyal medya yöneticisi olarak kendinize bir rol kazanmak için atabileceğiniz en iyi adımlar şunlardır:

ilginizi çekebilir  Wordpress Nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?

Olabildiğince Çok Eğitim Alın

Bir lisans derecesinin bir sosyal medya yöneticisi olarakiş bulmak için, harika bir yol olduğunu zaten biliyoruz. Ancak dört yıllık bir üniversite bitirmediyseniz,olabildiğince çok eğitim almaya ve bu konuda kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Bir önlisans derecesi, lise diploması, herhangi bir resmi eğitimi olmayan biri üzerinden işe alınma şansınızı büyük ölçüde artırır.

Yukarıdaki tüm derecelere sahipseniz ancak üniversiteye geri dönmek istemiyorsanız, ilgili alanlarda sertifika almayı düşünün. Hubspot gibi bazı web siteleri , eğitiminizi ilerletmek için kullanabileceğiniz ücretsiz sertifikalar bile sunar.

Sektör Araçları ve Teknolojisiyle Güncel Kalın

Bir sosyal medya yöneticisi pozisyonu için görüşmeye davet edildiyseniz ve araştırma yapma şansınız olursa, en son endüstri araçları ve teknolojilerinden haberdar olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Tüm sosyal medya platformları farklıdır ve her birinin kendi en iyi uygulamaları vardır . Sosyal medyada bir işle ilgilenen herkes, tüm farklı sosyal medya platformlarına, bunların nasıl çalıştığına ve bu platformlarla etkileşim kuran izleyici türüne aşina olmalıdır.

Kullanacağız sosyal medya araçları genellikle  YouTube ,  Facebook ,  Twitter ,  Instagram  ve  LinkedIn’dir . Daha az yaygın olan ancak yine de popüler olan platformlar arasında Snapchat, Reddit, Tik Tok, Pinterest bulunur.

Bir işi kabul edene kadar iş için hangi platformları kullanmanız gerektiğini bilmediğiniz için, en iyi tercihiniz hepsine aşina olmak ve en azından her birinin nasıl kullanıldığına dair ufak bir fikre sahip olmaktır.

Büyük platformların yanı sıra, en popüler sosyal medya yönetim yazılımını nasıl kullanacağınızı da bilmek isteyeceksiniz.

İş Fırsatlarını Değerlendirmek

Açıkçası, sosyal medya yönetiminde ilk işinizi büyük bir şirket veya marka ile almak harika olurdu, Ancak küçükten başlamaktan korkmayın.

ilginizi çekebilir  Backlink Araştırması

Pratik yapmak için zaman harcamadan sosyal medyada daha iyi olmak zordur. Pek çok marka, şirket ve birey bir sosyal medya varlığına ihtiyaç duyuyor, ancak bunu yönetecek zamanları yok.

Önceden sosyal medya yönetimi deneyiminiz yoksa, hizmetlerinizi sunmak için sosyal medyada bulunmayan işletmelere, markalara veya bireylere ulaşmayı düşünün.

Pek çok kuruluş muhtemelen birisinin kendileri için bir sosyal medya varlığı kurmasına ve yönetmesine izin vermekle ilgilenmeyecektir, aynı zamanda sosyal medyada önceden var olan bir varlığa sahip olmadıkları için, muhtemelen çok daha fazla özgürlüğe sahip olacaksınız.

Çevrimiçi Portföyünüzü Oluşturun

Birisi sizi potansiyel bir sosyal medya yöneticisi pozisyonu için ararsa, neler yapabileceğinizi onlara gösterebilmeniz önemlidir.

İster ücretsiz bir sosyal medya yönetimi rolü üstlenmeye karar verin, ister kendi sosyal medyadaki varlığınızı olabildiğince parlak hale getirmeye devam edin, en iyi işinizi yapma fırsatını kullanın.

Çevrimiçi sosyal medya portföyünüzü oluşturmak için işinizin önemli noktalarını kullanın, böylece fırsat geldiğinde, işe alım yöneticilerine iş için doğru kişi olduğunuzu gösterecek bir şeye sahip olursunuz.

 

Sosyal medyaya tutku duyanlar için sosyal medya yöneticisi olmak mükemmel bir kariyer yolu olabilir.

Faturaları öderken aynı zamanda yaratıcılığınız için bir çıkış noktası bulmanın harika bir yoludur. Ayrıca, genellikle bir üniversite derecesi tercih edilirken, sosyal medya yöneticisi olarak kariyer yapmak için ileri eğitim gerekli değildir.

Sektör araçları ve teknolojisiyle güncel kalarak, açık fırsatlardan yararlanarak ve çevrimiçi portföyünüzü oluşturarak, kendinizi açık sosyal medya rolleri için dikkate alınacak iyi bir konuma getirebilirsiniz.

 

 

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/