• Saltukova Mahallesi no:23 ÇAYCUMA/ZONGULDAK
 Yeni Başlayanlar İçin Seo Başlangıç Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Seo Başlangıç Rehberi

Dijital bir pazarlamacıysanız ve bu sayfaya girdiyseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla SEO‘yu anlamaktır. Geçen yıl, özellikle küresel salgın nedeniyle, tüketiciler daha fazla çevrimiçi satın almaya yöneldi ve B2B şirketleri pazarlama stratejilerini çevrimiçi kullanıcıları hedeflemeye başladı.

Statista’ya göre, 2019’da dünya çapında e-ticaret satışları 3,35 trilyon dolardı ve 2020’de bu 4,28 trilyon dolarla rekor bir seviyeye yükseldi. Çevrimiçi satışlardaki bu hızlı büyüme nedeniyle, iyi optimize edilmiş bir dijital ayak izine sahip olmak artık her zamankinden daha kritik.

SEO nedir?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, ürününüzü, hizmetinizi veya mesajınızı aramalara ulaştırmakla ilgilidir. Pratik anlamda SEO, alaka düzeyini artırmak ve organik arama motoru sonuçları aracılığıyla trafik çekmek için web sitenizi iyileştirme sürecidir. Bir kullanıcı bir arama motoruna bir sorgu girdiğinde, sonuçlar, SERP olarak da adlandırılan bir arama motoru sonuç sayfasında görüntülenir . Bir SERP genellikle ücretli reklamları ve organik sonuçları içerir. Organik sonuçlar, SEO’dan etkilenebilecek olanlardır.

SEO’nun temel unsurları

Organik sıralamayı etkileyen birçok unsur vardır ve nereden başlayacağınızı bilmek göz korkutucu olabilir. En fazla etkiye sahip olmak için en kolay yer, sayfa içi ve sayfa dışı SEO öğeleridir. Bu gönderi için, sayfa içi SEO 101 konusuna gireceğiz. Yeni başlayanların çoğunun odaklanmasını önerdiğimiz birkaçına bakalım. Yeni başlayanların çoğunun optimize ettiği ortak sayfa içi SEO öğeleri aşağıdakileri içerir:

  • Anahtar kelimeler
  • Başlık etiketleri
  • Başlık etiketleri
  • Resim ve Video alternatif metni
  • Meta Açıklaması
  • İç bağlantılar
  • Konu alaka düzeyi

Anahtar kelimeler. SEO’nun kalbi ve ruhu anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, sonuçları üretmek için arama motorlarında kullanılan odaklanmış sorgulara indirgemenin bir yoludur. Sayfalarınızla en alakalı anahtar kelimelerin belirlenmesi, anahtar kelime araştırması adı verilen bir işlemle yapılabilir. BrightEdge Data Cube gibi bir araştırma aracı kullanarak , anahtar kelime arama hacimlerini, mevcut sıralamaları, arama trendlerini, anahtar kelimeler için rekabet gücünü, ilgili anahtar kelimeleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Seo'da başarılı olmak için gerekli 16 seo aracı

Arama eğilimleri, belirli anahtar kelimeler veya anahtar kelime grupları için yapılan aramalardaki değişikliklerdir. Örneğin, COVID-19 gerçekleştiğinde daha fazla kişi eğlence kıyafetleri etrafında dönen anahtar kelimeleri aradı ve ülke kilitlendi.

Arama hacmi, bir anahtar kelimenin belirli bir süre boyunca kaç arama aldığının bir temsilidir. Bu genellikle aylık olarak toplanır. Yeni içerik için strateji oluşturmak için arama trendlerinden ve arama hacimlerinden yararlanabilirsiniz.

Anahtar kelime rekabeti, belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmayı uman SEO’ların veya dijital pazarlamacıların miktarını ifade eder. Bir anahtar kelimenin rekabet gücünü anlamak, sıralama fırsatınız olmayacak anahtar kelimeler için zaman ve kaynak israfını önlemek için SEO stratejiniz için değerlidir. “Yüksek” rekabet gücüne sahip bir anahtar kelime için optimize ederseniz, birçok marka aynı anahtar kelime için sıralama yapmaya çalıştığından, SERP’lerde üst sıralarda yer alma şansınız daha az olacaktır. Sıralama fırsatlarınızı en üst düzeye çıkarmak için “düşük” rekabete sahip anahtar kelimeler bulmak isteyeceksiniz.

Aşağıda Data Cube kullanılarak yapılan bir anahtar kelime araştırması örneği verilmiştir.

Başlık etiketleri. Sizin arama motorlarındaki başlık etiketiniz olarak görünür. Bir tarayıcı penceresinde veya sekmesinde görünen bir sayfanın bir başlıktır. Bu başlık sayfanın ne hakkında olduğunu arama motorlarına bildirir. SERP’lerde üst sıralarda yer almak için başlık etiketinizdeki bir anahtar kelime eklemelisiniz. Başlık etiketleri 65 karakterin altında olmalıdır.

Başlık etiketleri. Başlık etiketleri, ziyaretçilerinize ve arama motorlarına sayfanızın içeriğinin her bir bölümünün ne hakkında olduğunu belirtmek için kullanılır. H1 ile H6 arasında değişen birden fazla başlık etiketi türü vardır ve her biri azalan bir öncelik sırasına göre değerlendirilir. Temel bir yaklaşım, içeriğinizi bir H1 ve içerik daha spesifik hale geldiğinde veya sayfanın ana amacından farklı olduğunda kullanılan birkaç H2s altında düzenlemek olacaktır. Başlık etiketlerinde kullanılan anahtar sözcükler en önemliden en az önemliye doğru gitmelidir. Bir sayfayı birden çok anahtar kelime için optimize edebileceğinizden, H1, H2 ve H3 için daha büyük arama hacimleriyle sıralamak istediklerinizi seçmek isteyeceksiniz. Başlıkları maksimum 70 karakterde tutun.

ilginizi çekebilir  Neden Seo Ajansı İle Çalışmalısınız

Resimler ve videolar için alternatif metin. Alt metin, görme engelliler için görünen bir görüntünün veya videonun tanımlayıcısıdır. Arama motorları ayrıca bu bilgileri tarayacak ve dizine ekleyerek alaka düzeyini optimize etmek için başka bir öğe sağlayacaktır. Metin 100 karakterin altında ve görme engelli kişilerin ekran okuma teknolojisini kullanarak bir görüntüyü anlayabilecekleri kadar spesifik ve açıklayıcı olmalıdır.

Meta Açıklaması. Bir meta açıklamanın uzunluğu 155 karakteri geçmemeli ve bir kullanıcıya sayfanın ne hakkında olduğunu açıklamalıdır. Meta açıklama SERP’lerde görünecek ve birini seçmezseniz, arama motorları sayfanızın metnine göre sizin için bir tane dolduracaktır. Bundan kaçınmak için, kendi anahtar kelimenizi yazın ve açıklamanızda bir veya iki anahtar kelimeden yararlanın. Bir meta açıklama, SEO için bir sıralama faktörü olmasa da, doğru kitleyi sayfalarınıza çekmeye yardımcı olabilir.

 

İç bağlantı. Sayfalarınızı sitenizde birbirine bağlamanın çeşitli faydaları vardır. Bir avantaj, trafiği daha derin bir sayfaya yönlendirmektir. Bir diğeri, arama motorlarına kullanıcıların içeriğinizle ilgilendiğini söyleyen daha uzun oturum sürelerini ve daha düşük hemen çıkma oranlarını etkilemektir.

İç bağlantının faydaları olsa da, dikkat edilmesi gereken birkaç alan var. Yalnızca bir bağlantı eklemek uğruna bağlantı vermekten kaçının ve sayfa başına dahili bağlantınızı minimumda tutmaya çalışın. Esasen, aşırıya kaçmayın.

 

Artık SEO’ya genel bir bakışla donanmış durumdasınız! Ardından, sizin için çalışan bir sayfa optimizasyon süreci oluşturmayı düşünün. Optimize ettiğiniz anahtar kelimeleri ve devam eden tüm SEO çabalarınızı takip ettiğinizden emin olun. Sıralamada bir artış görürseniz, o sayfa için hangi SEO öğelerinin işe yaradığını ve site sayfalarınızın her biri için anlamlı olup olmadığını belirleyin. Anahtar kelimeyi, SEO çabalarını, sıralamaları ve daha fazlasını izlemek için BrightEdge gibi sağlam bir SEO platformundan yararlanabilirsiniz .

ilginizi çekebilir  İzmir Seo

SEO’nun yinelemeli bir süreç olduğunu ve arama motorlarının belirli bir arama sorgusu için hangi sayfaların en iyi olduğunu sürekli olarak değerlendirdiğini unutmayın. Sıralamada hemen bir artış görmezseniz, geri dönün ve başka hangi iyileştirmelerin yapılabileceğini görmek için bu öğeleri gözden geçirin. İyi şanslar!

 

Seo teknikleri kafa karıştırıcı ve karmaşıktır.

İhtiyaçları ve öncelikleri, çoğu pazarlamacının yetişebileceğinden çok daha hızlı gelişti.

Birçok dijital pazarlamacı, sitelerinin teknik durumundan emin değil. Daha da kötüsü, hangi teknik SEO görevlerinin gerçekten önemli olduğu ve hangilerinin kaynak israfı olduğu arasındaki farkı nasıl söyleyeceklerinden emin değiller.

Bizden öğrendiğiniz tekniklere güvenin

Günümüz pazarlamacılarının, sitelerinin modern teknik SEO temellerini oluşturmak ve sürdürmek için gerçekten neyin gerekli olduğunu bilmeleri gerekiyor. Böylece önemli büyüme sağlayan SEO taktiklerine odaklanabiliyorlar.

 

user1

Seobizde.com kimdir ? Seobizde.com ekibi Seo ve Dijital Pazarlama ajansıdır. Türkiye'nin seçkin Seo Ajanslarından olma yolunda adım adım çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
WordPress Açılış Sayfası Oluşturma

WordPress sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak ister misiniz? Açılış sayfası, oldukça optimize edilmiş bir pazarlama sayfasıdır. İşletmelerin web sitesi...

devamı
Google Ads Çoğrafi Hedefleme

Coğrafi hedefleme , tüketicilere coğrafi konumlarına göre farklı reklamlar veya içerik sunma uygulamasıdır.  Bu yazıda, coğrafi hedeflemenin ne olduğunu, nasıl...

devamı
Google un Yeni Kriteri Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals , bir sayfanın yükleme performansı, etkileşimi ve görsel kararlılığı için gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini ölçen bir...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder
%d blogcu bunu beğendi:

https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/ https://seobizde.com/